Klonowanie sposobem na cukrzycę

Ludzkie komórki produkujące insulinę wytworzyli naukowcy metodą stosowaną przy klonowaniu owieczki Dolly.

Aktualizacja: 30.04.2014 09:31 Publikacja: 30.04.2014 09:30

Zawierające materiał genetyczny pacjenta komórki macierzyste mogą posłużyć do regeneracji uszkodzony

Zawierające materiał genetyczny pacjenta komórki macierzyste mogą posłużyć do regeneracji uszkodzonych narządów

Foto: AFP

Jesteśmy krok bliżej do spełnienia marzenia genetyków i lekarzy – wytwarzania komórek i tkanek „na wymianę". Naukowcom z New York Stem Cell Foundation udało się wytworzyć zarodkowe komórki macierzyste z komórek dorosłej osoby bez manipulowania genami.

Zespół Dietera Egli zastosował metodę wykorzystaną do klonowania owcy Dolly – tzw. transfer jądra komórkowego (SCNT). Najpierw naukowcy opróżnili ludzką komórkę jajową, a następnie umieścili w niej jądro z komórki skóry dorosłej osoby. Dzięki specjalnemu traktowaniu czynnikami chemicznymi i elektrycznymi komórka zaczęła się zachowywać jak zapłodniona.

Badacze sprawili, że komórka zaczęła się dzielić, i uzyskali sklonowany ludzki zarodek – grupę ok. 150 komórek macierzystych mogących się zamienić w dowolny inny rodzaj komórek w ludzkich ciele.

Co to nam może dać? W teorii – leczenie cukrzycy,  serca czy rdzenia kręgowego. Jak to mogłoby wyglądać, pokazuje przypadek dawczyni materiału genetycznego. Jest nią 32-letnia kobieta z cukrzycą. Jej komórki produkujące insulinę zostały zniszczone. Naukowcy wyhodowali je zatem z komórek macierzystych.

Zespół Dietera Egli jest kolejnym, po genetykach z Oregon Health & Science University oraz Koreańczykach z seulskiego Uniwersytetu CHA, pracującym nad podobną techniką. Opisywany w internetowym wydaniu „Nature" eksperyment jest jednak najdalej idący. I budzący największy protest organizacji pro life. Pobieranie komórek macierzystych oznacza bowiem niszczenie zarodka.

– Klonują ludzkie embriony i zabijają je dla komórek macierzystych – mówi biolog David Prentice z Family Research Council. – To oburzające.

Inna metoda mogąca dać podobne rezultaty to „cofanie w czasie" dorosłych komórek do fazy komórek macierzystych. Jest to jednak ryzykowne, wymaga bowiem manipulacji genami.

Piotr Kościelniak

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego