Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Utah objęli badaniami kilkudziesięciu członków plemion Twe (wym. tłej‚ oraz Tjimba (wym, czimba) żyjących w górach północno-zachodniej Namibii. Badacze odkryli, że mężczyźni, którzy lepiej sobie radzą z orientacją w przestrzeni, nie tylko wędrowali dalej niż inni w poszukiwaniu żony, ale też mają dzieci z kilkoma kobietami.
— Mężczyźni tych plemion mają wiele „spraw" z kobietami z, którymi nie są w związku małżeńskim, i to jest akceptowane - tłumaczy antropolog prof. Elizabeth Cashdan nadzorująca badania — Wielu mężczyzn ma dzieci z kobietami innymi niż ich żony.
Wyniki badań amerykańscy antropolodzy opisują w artykule na łamach „Evolution and Human Behavior".
— Po raz pierwszy ktoś próbował powiązać zdolności do orientacji w przestrzeni i nawigacją z sukcesem reprodukcyjnym - powiedział Layne Vashro, główny autor artykułu w „Evolution and Human Behavior". — Wśród najbardziej konsekwentnych różnic płci opisanych w literaturze psychologicznej są zdolności przestrzenne i zdolność nawigacji. Jedną z najbardziej konsekwentnych różnic między zachowaniami kobiet i mężczyzn jest odległość na jaką podróżują. Ta różnica w zasadzie wyjaśnia różnice w zdolnościach orientacji przestrzennej i nawigacji. Teraz mamy szansę uchwycić zdolności orientacji w przestrzeni i zasięgiem wędrówek.
Naukowcy zwracają uwagę, że różnice w możliwościach nawigacji i orientacji w przestrzeni są widoczne w mniejszym lub większym stopniu w każdej kulturze ludzkiej i u wielu gatunków zwierząt