Indyjska superrakieta

Indyjska rakieta wyniosła na orbitę kapsułę, w przyszłości służącą do lotów załogowych

Aktualizacja: 18.12.2014 18:00 Publikacja: 18.12.2014 16:48

Indyjska superrakieta

Foto: AFP

Rakieta zaprojektowana została do wynoszenia dużych ładunków, takich jak satelity telekomunikacyjne, na wysoką orbitę. Jest wyrazem rosnących ambicji kosmicznych Indii. Waży 630 ton i jest w stanie udźwignąć cztery tony ładunku. Próbna rakieta oficjalnie nazwana Geostationary Satellite Launch Vehicle Mk III wystrzelona została z kosmodromu Sriharikota w stanie Andhra Pradesh. Testowy start zakończył się pełnym sukcesem.

— To bardzo ważny dzień w historii indyjskiego programu kosmicznego — powiedział K. S Radhakrishnan, rzecznik Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych. (ISRO)

Inżynierowie z tej Instytucji zyskali sławę międzynarodową i uznanie we własnym kraju, kiedy okazało się, że budowana przez nich tanim kosztem sonda dotarła bezpiecznie na orbitę Marsa.

W trakcie testu kapsuła, która została skutecznie oddzielona od rakiety, wodowała w Zatoce Bengalskiej 20 minut po starcie. Kapsuła ma pomieścić na pokładzie trzech astronautów.

Program załogowych lotów kosmicznych Indii wystartował w ostatnich latach (nie bez trudności) — jak twierdzą specjaliści z ISRO potrzeba będzie jeszcze co najmniej siedmiu lat do pierwszej wyprawy indyjskich astronautów w przestrzeń kosmiczną.

Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków