Reklama
Rozwiń

Amerykańska agencja: Lipiec 2019 najgorętszy w historii pomiarów

Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna USA (NOAA) poinformowała w czwartek, że średnia temperatura w lipcu 2019 roku na świecie była o 0,95 stopnia Celsjusza wyższa od XX-wiecznej średniej dla tego miesiąca co czyni tegoroczny lipiec najcieplejszym od 1880 roku, odkąd zaczęto prowadzić pomiary - informuje AFP.

Aktualizacja: 16.08.2019 06:36 Publikacja: 16.08.2019 05:16

Amerykańska agencja: Lipiec 2019 najgorętszy w historii pomiarów

Foto: AFP

"Znaczna część planety prażyła się w niespotykanym upale w lipcu, kiedy temperatury osiągały nowe szczyty w czasie najgorętszego miesiąca w historii pomiarów. Rekordowe ciepło doprowadziło do skurczenia się ilości lodu morskiego na biegunach do najniższego w historii poziomu" - alarmuje NOAA.

Dane amerykańskiej agencji są zbieżne z danymi opublikowanymi przez unijną służbę monitorującą zmiany klimatu, Copernicus Climate Change Service, która 5 sierpnia informowała, że lipiec 2019 roku był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów.

Dotychczas najgorętszym lipcem w historii pomiarów był lipiec 2016 roku. Jednak wówczas do rekordowych upałów przyczyniło się zjawisko pogodowe El Nino, które w tym roku nie miało większego wpływu na temperatury na świecie.

"Dziewięć z dziesięciu najgorętszych lipców w historii pomiarów miało miejsce od 2005 roku - przy czym ostatnie pięć lat, to pięć najgorętszych lipców" - wynika z danych NOAA.

NOAA informuje ponadto, że średnia powierzchnia lodu morskiego wokół Arktyki w lipcu wynosiła 1,9 mln km2, 19,8 proc. poniżej średniej co oznacza, że była ona rekordowo niska.

Podobnie wygląda sytuacja z powierzchnią lodu morskiego wokół Antarktydy, która wyniosła 675 tys. km2, 4,3 proc. poniżej średniej dla lat 1981-2010.

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach