Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 21.03.2016 19:33 Publikacja: 21.03.2016 19:33
Komórki raka trzustki. Nieregularny, postrzępiony kształt charakterystyczny jest dla komórek nowotworowych
Foto: AFP
Umberto Eco, Luciano Pavarotti, Patrick Swayze, Steve Jobs, Ania Przybylska – na raka trzustki umierają ludzie młodzi i starzy, mężczyźni i kobiety. Oczywiście nie tylko sławni, ale i zupełnie nieznani. Śmierci te łączy jedno: są niespodziewane. Po wykryciu nowotworu pacjenci żyją przeciętnie pół roku – przy zastosowaniu standardowych dziś w Polsce terapii. Tylko niecałe 5 proc. chorych przeżywa dłużej niż pięć lat.
Dlaczego lekarze, mimo spektakularnych triumfów w innych dziedzinach medycyny, z gruczolakorakiem trzustki nie potrafią radzić sobie niemal wcale? Powodów jest kilka. Po pierwsze raka trzustki wykryć jest niezwykle trudno. Jego objawy łatwo pomylić z oznakami innych chorób, znacznie mniej groźnych. Są to bóle brzucha, nudności, wzdęcie, brak apetytu, biegunka, wymioty, chudnięcie (z którego wielu chorych początkowo się cieszy!), depresja. Czasem objawem jest ból kręgosłupa lub nóg – rzadko który chory, a nawet nie każdy lekarz, podejrzewa, że może to oznaczać raka trzustki.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Naukowcy z University of California w Riverside i Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu podzielili się niezwyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Neandertalczycy już około 125 tys. lat temu praktykowali wyszukany sposób przetwarzania żywności poprzez wytapia...
Region Afar w Etiopii to obszar, w którym zbiegają się aż trzy płyty tektoniczne. Takie miejsca są niezwykle cie...
Alkohol i nikotyna to najczęściej używane substancje psychoaktywne w Polsce. Rozpowszechnienie ich używania powo...
Superbakterie to szczepy, które uodporniły się na działanie wielu różnych antybiotyków. Gnieżdżą się one w głębi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas