Jak podaje RMF FM, Prezes ZNP przywołał najnowszy raport OECD "Education at Glance". Z danych w nim zawartych wynika, że polscy nauczyciele szkół podstawowych, jeśli chodzi o płace, znaleźli się na czwartym miejscu od końca wśród krajów OECD. Gorzej zarabiają jedynie nauczyciele na Węgrzech, Słowacji i w Grecji.

- Wynagrodzenie polskiego nauczyciela w szczytowym punkcie kariery stanowi zaledwie 55,2 proc. średniego wynagrodzenia nauczycielskiego w krajach OECD i 54,8 proc. w krajach w UE - zauważył Sławomir Broniarz.

- Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się, razem ze swoimi partnerami, zmiany sposobu wynagradzania nauczycieli i oczekujemy rychłego podjęcia prac parlamentarnych nad projektem obywatelskim, który pierwsze czytanie miał w lutym bieżącego roku, a który odnosi się do potrzeby zrównania średniego wynagrodzenia wśród nauczycieli za średnim wynagrodzeniem w gospodarce - mówił.

Przypomnijmy, iż złożony w ubiegły wtorek przez posłów PiS projekt przewiduje, że średnie wynagrodzenie nauczycieli ma od 1 maja 2022 r. wzrosnąć o 4,4 proc. W projekcie przewidziano również zwiększenie subwencji oświatowej dla samorządów.

Czytaj więcej

PiS szykuje podwyżkę dla nauczycieli. Projekt w Sejmie