[b]Nie. [/b][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]Kodeks pracy[/link] przyznaje ochronę przed wypowiedzeniem pracownicom w trakcie urlopu wychowawczego, ale tylko takiego, który został rozpoczęty. Zgodnie z art. 186[sup]1[/sup] k.p. § 2 gdy pracownik złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności. Oznacza to, że złożenie wniosku o urlop nie ma wpływu na skuteczność wypowiedzenia. Pracodawca udzieli urlopu, ale tylko na przysługujący okres wypowiedzenia.
Inaczej jest z pracownicą, która otrzyma wypowiedzenie i w trakcie okresu wypowiedzenia umowy zajdzie w ciążę bądź dowie się o niej. W takim przypadku wręczone wypowiedzenie należy uznać za nieważne. Potwierdza to [b]wyrok SN z 2 czerwca 1995 r. (sygn. I PRN 23/95[/b]). Zgodnie z nim wynikający z art. 177 § 1 k.p. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z ciężarną pracownicą obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia.
Dla skuteczności podważenia wypowiedzenia nie ma znaczenia moment, w którym pracodawca dowie się o ciąży zwolnionej pracownicy. Zgodnie z [b]orzeczeniem SN z 15 stycznia 1988 r. (sygn. I PRN 84/79[/b])dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.