Właściciel musi respektować pewne reguły, jeśli chodzi o skalę i częstotliwość podwyżek.
Reguły dotyczące wypowiadania czynszu i jego podwyżek określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176767]ustawa z 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego[/link] (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zmianami). Podwyżki mogą być ograniczane w mieszkaniach należących do prywatnych właścicieli, a także do publicznego zasobu mieszkaniowego, więc przede wszystkim do gmin i Skarbu Państwa.
[srodtytul]Z trzymiesięcznym wypowiedzeniem [/srodtytul]
Właściciel ma prawo zażądać wyższego czynszu, wypowiadając dotychczasową jego wysokość najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Zasadniczo są to trzy miesiące. Termin ten może być dłuższy, jeśli tak ustalą właściciel i lokator. Wypowiedzenie dotychczasowego czynszu musi mieć formę pisemną. Inaczej jest nieważne.
Zasady podwyżek czynszu są zróżnicowane, w zależności od tego, jak do tej pory był wysoki. Ważna jest też relacja między wydatkami ponoszonymi przez właściciela na utrzymanie lokalu a wpływami z czynszów i innych opłat.