Jeśli aktualizacja opłaty następuje z urzędu, koszty wyceny ponosi właściciel, a więc gmina czy Skarb Państwa.
W zasadzie w trakcie procedury aktualizacyjnej szczególną moc dowodową ma ekspertyza rzeczoznawcy majątkowego. Wiąże ona generalnie organy prowadzące to postępowanie.
Ekspertyza ma formę operatu szacunkowego. Powinien on zawierać podstawowe informacje o szacowanej nieruchomości oraz wskazywać sposób (proces) określania jej wartości.
Rzeczoznawca majątkowy szacujący wartość nieruchomości obowiązany jest opierać się przede wszystkim na wartości rynkowej danej nieruchomości. Nie jest to oczywiście pojęcie ścisłe. [b]Przyjmuje się, iż jest to najbardziej prawdopodobna cena do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych[/b], zakładając, że strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej, miały stanowczy zamiar zawarcia umowy i upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i wynegocjowania warunków umowy.
Regulacje dotyczące wyceny nieruchomości są rozbudowane i dość skomplikowane. Kwestie szczegółowe normuje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175039]rozporządzenie Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego[/link] (DzU nr 207, poz. 2109 ze zm.).