Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu sporu ubezpieczeniowego przed sądem powszechnym warto się zastanowić, czy nie skorzystać z pomocy Sądu Polubownego przy Rzeczniku Ubezpieczonych. Będzie szybszy i na pewno tańszy.
Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych rozstrzyga spory z zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu mogą wystąpić: ubezpieczający, ubezpieczony, uposażony lub uprawniony z umowy ubezpieczenia zawartej z zakładem ubezpieczeń. Może to być też osoba uprawniona do dochodzenia roszczeń o odszkodowanie lub świadczenie od UFG lub PBUK. Także uczestnicy pracowniczych programów emerytalnych lub osoby uprawnione do otrzymania środków na wypadek śmierci uczestnika pracowniczego programu emerytalnego mają prawo do rozstrzygnięcia swojej sprawy przed sądem polubownym. Można też rozwiązać przed nim konflikt z agentem ubezpieczeniowym lub brokerem.
[srodtytul]Przedmiot sporu[/srodtytul]
Przedmiot sporu musi mieć wartość wyższą niż 1 tys. zł. Prezes sądu polubownego może jednak z urzędu lub na wniosek jednej ze stron przyjąć sprawę o mniejszej wartości z powodu jej skomplikowania lub z innych ważnych przyczyn.