Ryczałt od przychodów z najmu

Aktualizacja: 26.04.2010 04:18 Publikacja: 26.04.2010 03:00

Ryczałt od przychodów z najmu

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Jestem zarządcą nieruchomości żywo zainteresowanym sprawami najmu, a co za tym idzie również sprawami opodatkowania przychodów z najmu.

W artykule z 22 marca 2010 r. przeczytałem, że zmiana dotycząca możliwości opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5 proc. dotyczy tylko przychodów z najmu okazjonalnego.

Uważam, że autor wprowadził czytelników w błąd. W komunikacie Ministerstwa Infrastruktury nr 5 (220) z 13 października 2009 r. na temat ustawy z 17 grudnia 2009 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=339010]o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw [/link]jest informacja, że „zmiana dotyczy wszystkich umów najmu (a nie tylko umów o najem okazjonalny)”. [/b]

[srodtytul]Odpowiedź autora:[/srodtytul]

Myślę, że u podstaw nieporozumienia leży to, że czytelnik utożsamia „umowę najmu okazjonalnego” (co jest nazwą stosunku prawnego, a nie wskazuje na okoliczności zawierania tych umów) z okazjonalnym wykonywaniem najmu, o którym była mowa w tekście.

Przywołany komunikat dotyczył tego, że przychody także z „umów najmu nieokazjonalnego” (to znaczy zawarte bez przewidzianych w ustawie wymogów, jak m.in. rejestracja w urzędzie skarbowym, oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji) mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem, z czym się w pełni zgadzam.

Zawsze twierdziłem, że [b]zgodnie z przepisami do przychodów z każdej umowy najmu (czy to umowy najmu okazjonalnego, czy nieokazjonalnego) można zastosować opodatkowanie ryczałtem, o ile przychody te są zaliczane do źródła przychodów „najem”, a nie źródła przychodów „działalność gospodarcza”.[/b]

I właśnie rozróżnienia między tymi źródłami przychodów dotyczył mój tekst.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym przyjmują zasadę: przychody z wynajmowania nieruchomości zaliczane do źródła przychodów „najem” mogą być opodatkowane ryczałtem; przychody zaliczane do źródła przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza” nie mogą być opodatkowane ryczałtem.

Prowadzenie działalności gospodarczej to pewien stan obiektywny. Jeśli ktoś w sposób zorganizowany i ciągły prowadzi aktywność polegającą na wynajmie nieruchomości, to uzyskiwane przez niego przychody należą do źródła przychodów „działalność gospodarcza”.

Wtedy – niezależnie od tego, czy podpisywane umowy najmu to „najem okazjonalny”, czy też „najem nieokazjonalny” – jego przychody są przychodami z działalności a jako takie nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym.

[ramka][b]Podsumowując:[/b]

- jeśli ktoś podpisał umowę najmu okazjonalnego, a jego aktywność nie wykazuje znamion działalności gospodarczej – może być opodatkowany ryczałtem;

- jeśli ktoś podpisał umowę najmu okazjonalnego, a jego aktywność wykazuje znamiona działalności gospodarczej – nie może być opodatkowany ryczałtem;

- jeśli ktoś podpisał umowę najmu nieokazjonalnego, a jego aktywność nie wykazuje znamion działalności gospodarczej – może być opodatkowany ryczałtem;

- jeśli ktoś podpisał umowę najmu nieokazjonalnego, a jego aktywność wykazuje znamiona działalności gospodarczej – nie może być opodatkowany ryczałtem. [/ramka]

[b]Jestem zarządcą nieruchomości żywo zainteresowanym sprawami najmu, a co za tym idzie również sprawami opodatkowania przychodów z najmu.

W artykule z 22 marca 2010 r. przeczytałem, że zmiana dotycząca możliwości opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5 proc. dotyczy tylko przychodów z najmu okazjonalnego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku