Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poszkodowani muszą złożyć dwa oświadczenia: o dochodach i o stratach wyrządzonych im przez powódź.
Z instrukcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że pomoc powinna być zróżnicowana, nie wiadomo jednak, według jakich kryteriów.
Część województw wypłaca więc pomoc z uwzględnieniem kryterium dochodowego, a inne bez niego. Powoduje to, że wiele osób w ogóle nie zgłasza się po wsparcie.
Zgodnie z zasadami przyznawania zasiłku celowego określonymi w art. 40 i 41 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=260FE356D04542A2C2B692FC4BD7AED2?id=328904]ustawy o pomocy społecznej[/link] w wyjątkowych sytuacjach mogą go otrzymać osoby lub rodziny przekraczające kryteria dochodowe, jeśli poniosły stratę w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej. Jest niezależny od dochodów i może być przyznany bezzwrotnie. Ocena okoliczności uzasadniających przyznanie, jego wypłata, kwota i ewentualne zastrzeżenie zwrotu należą do organu pomocy społecznej. Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich, wystąpił do Jolanty Fedak, minister pracy, o wyeliminowanie rozbieżności przy udzielaniu wsparcia powodzianom.