Jeśli natomiast zostały wypłacone za lata następujące po roku 2004, uwzględniane są w podstawie wymiaru emerytury pod warunkiem, że w danym roku ubezpieczony nie osiągnął maksymalnej rocznej kwoty podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Ten górny pułap to 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (np. w 2011 r. – 100 770 zł). Jeśli ubezpieczony nie osiągnął maksymalnej rocznej kwoty, zasiłki można wliczyć do podstawy wymiaru emerytury, ale też nie zawsze w całości. Suma przychodu objętego składką oraz zasiłków nie może przekraczać wspomnianej 30-krotności.
Przykład
Ubezpieczony urodzony w 1946 r. zamierza zgłosić wniosek o emeryturę. Do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia wskazał m.in. zarobki z 2009 roku. W marcu 2009 r. osiągnął roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Od 15 kwietnia 2009 r. przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim.
Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, uzyskał na 12 miesięcy świadczenie rehabilitacyjne. Ustalając podstawę wymiaru emerytury ZUS uwzględni za 2009 rok, oprócz przychodu, od którego był obowiązek opłacenia składek, kwoty wypłaconego świadczenia rehabilitacyjnego.
Nie zostaną natomiast uwzględnione kwoty zasiłku chorobowego, gdyż w 2009 roku ubezpieczony osiągnął maksymalną roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Przykład
Ubezpieczona urodzona w 1948 r. w lutym 2011 r. zgłosiła wniosek o przyznanie emerytury. Do ustalenia podstawy jej wymiaru wskazała m.in. zarobki z 2004 r., w którym osiągnęła roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
W marcu, maju i lipcu tego roku przebywała na krótkich zwolnieniach lekarskich, za które pracodawca wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe w łącznej wysokości 2550 zł. Pomimo przekroczenia w 2004 r. 30-krotności ZUS wliczył tę kwotę w całości do podstawy wymiaru wnioskowanego świadczenia. Świadczenie chorobowe zostało bowiem wypłacone za okres sprzed 1 stycznia 2005 r.
Krok 1
Odszukaj dokumenty, które potwierdzają twoje wynagrodzenia z poszczególnych lat. Może to być zaświadczenie ZUS Rp-7 lub legitymacja ubezpieczeniowa. Dla każdego roku zsumuj przychody.
Sumę przychodu z danego roku porównaj z przeciętną płacą w tym roku. I tak dla każdego roku zatrudnienia. Uzyskane wskaźniki pokażą ci, które zarobki powinieneś podać do podstawy wymiaru. Należy je zaokrąglić do setnej części procentu.
Krok 2
Wybierz 10 lub 20 najwyższych wskaźników. Przy wyborze 10 lat pamiętaj, że muszą się mieścić w ostatnim 20-leciu przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę. Poza tym musi to być 10 kolejnych lat. Gdy sprawdzisz, który wariant jest najkorzystniejszy, możesz działać dalej.
Krok 3
Musisz obliczyć sumę najkorzystniejszych wskaźników (z 10 kolejnych lub z 20 dowolnie wybranych lat). Następnie uzyskany wynik trzeba podzielić przez liczbę lat. W ten sposób otrzymasz wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury. Nie może on być wyższy niż 250 proc. Jeśli z wyliczenia wychodzi więcej, musisz przyjąć ten górny limit.
Krok 4
Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury pomnóż przez aktualnie obowiązującą kwotę bazową. Uzyskany wynik to podstawa wymiaru emerytury.
Krok 5
Mając ustaloną podstawę wymiaru, możesz przystąpić do obliczenia emerytury. Wcześniej jednak zajrzyj do dokumentów wydanych przez pracodawcę lub inny organ (np. świadectw pracy, zaświadczeń). I zsumuj wszystkie okresy składkowe oraz oddzielnie okresy nieskładkowe.
Będzie to potrzebne do obliczenia poszczególnych części świadczenia. Gdy to zrobisz, wylicz emeryturę według wzoru: 24 proc. kwoty bazowej + 1/3 podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych + 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.
Przykład
Ubezpieczona urodzona w 1952 r. w marcu 2011 r. zgłosiła wniosek o wcześniejszą emeryturę. Ponieważ spełniała wszystkie warunki wymagane do jej przyznania, ZUS ustalił prawo do emerytury od 1 marca 2011 r.
Ubezpieczona udowodniła łącznie 20 lat i 10 dni składkowych oraz 6 lat i 15 dni nieskładkowych. Najkorzystniejsze zarobki miała w latach 1997 – 2006, w związku z czym ZUS przyjął te lata do ustalenia podstawy wymiaru emerytury.
1.
Ustalenie wysokości zarobków z poszczególnych lat w porównaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w tych latach.
Zobacz tabelę
2.
Ustalenie sumy wskaźników wynagrodzenia w stosunku przeciętnej płacy z poszczególnych lat = 996,32 proc.
3.
Ustalenie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru emerytury poprzez podzielenie sumy wskaźników (996,32 proc.) przez liczbę lat (10) = 99,63 proc.
4.
Ustalenie podstawy wymiaru emerytury poprzez pomnożenie wskaźnika wysokości tej podstawy (99,63 proc.) przez kwotę bazową obowiązującą w dniu powstania prawa do emerytury (2822,66 zł) = 2812,22 zł.
5.
Ustalenie wysokości emerytury.
Kwota emerytury do wypłaty (netto) to kwota emerytury brutto minus zaliczka na podatek dochodowy oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne.
ZOBACZ TEŻ: przeciętne wynagrodzenie w latach 1950-2009
Zobacz pozostałe artykuły w Kodeksie emerytalnym