Wzór obliczenia emerytury na dotychczasowych zasadach wynika z art. 53 ustawy emerytalnej. Emerytura wyliczona na podstawie tego przepisu składa się z trzech części:
Przy ustalaniu wysokości emerytury okresy składkowe i nieskładkowe zaliczane są zawsze z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Ponadto okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
Jeśli wnioskodawca, oprócz okresów składkowych i nieskładkowych, ma okresy pracy w gospodarstwie rolnym, ZUS oblicza tzw. część składkową emerytury rolniczej lub tzw. zwiększenie świadczenia za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Prawo do ustalenia takiego „dodatku” przysługuje na podstawie art. 56 ustawy emerytalnej.
Kwota bazowa
Bardzo duże znaczenie dla wyliczeń ma kwota bazowa. Jej wielkość zmienia się raz w roku i obowiązuje od 1 marca danego roku do końca lutego następnego roku kalendarzowego. Kwota bazowa wynosi 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, w poprzednim roku kalendarzowym. W okresie od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. wynosi ona 2822,66 zł.
Przy obliczaniu wysokości emerytury ZUS stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o to świadczenie, o ile wnioskodawca spełnia już wtedy wszystkie warunki wymagane do jego przyznania. Jeśli warunki te nie są jeszcze wtedy spełnione, uwzględniana jest kwota bazowa obowiązująca w dniu spełnienia ostatniego z nich.
Dolna i górna granica
Niezależnie od omówionych obliczeń obowiązuje dolna i górna granica wysokości świadczenia. Jeśli kwota emerytury (wraz z ewentualną częścią składkową lub zwiększeniem) niższa jest od aktualnie obowiązującej kwoty najniższego świadczenia (obecnie 728,18 zł), podlega podwyższeniu do tej kwoty.