Jeśli przepisy nie stawiają warunku, by pismo zostało skierowane zgodnie z określonym w nich wzorem, to obywatel nie musi korzystać z gotowego formularza. W praktyce oznacza to, że wiele pism można wysłać do urzędu, nawet jeśli nie udostępnia on gotowych formularzy.
Trzeba wówczas jedynie odnaleźć adres elektronicznej skrzynki podawczej urzędu i wysłać na nią swój wniosek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z ogólnego wzoru dostarczanego przez inny niż właściwy urząd. Ważne jedynie, by wniosek trafił na odpowiednią elektroniczną skrzynkę podawczą.
Taki ogólny wniosek musi zawierać podstawowe informacje o osobie go zgłaszającej i treść żądania. Przykładowo: zgłoszenie usunięcia drzewa nie wymaga specjalnego wniosku. Można więc posłużyć się ogólnym wzorem, formularzem dostarczonym przez inny urząd (musi jednak zostać przesłany na właściwą elektroniczną skrzynkę podawczą) lub też własnoręcznie napisać taki wniosek.
Są jednak sprawy, których z założenia nie załatwimy przez Internet, gdyż przepisy wprost wymagają stawienia się w urzędzie.
Tak jest chociażby z dowodami osobistymi. I tak pozostanie nawet po lipcu 2013 roku, kiedy to wejdzie w życie nowa ustawa o dowodach osobistych. Umożliwi ona co prawda złożenie wniosku o wydanie dowodu w formie elektronicznej, ale już jego odbiór będzie musiał nastąpić osobiście.