Wiele osób nie przywiązuje do niego wagi, tymczasem świadectwo pracy to jedyny dokument potwierdzający okres zatrudnienia, stanowisko, sposób rozwiązania umowy, liczbę dni zwolnień i wiele innych danych istotnych dla ewentualnych uprawnień pracowniczych. To dzięki niemu następny pracodawca wie, ile urlopu przysługuje nowemu członkowi załogi, ile dni na opiekę nad dzieckiem itp. Świadectwo pracy powinno zostać wydane niezwłocznie po rozwiązaniu umowy, jednak w okresie nie dłuższym niż 14 dni od ustania stosunku pracy. Z tym że zatrudnionemu na umowy terminowe pracodawca musi wydać zbiorcze świadectwo w dniu upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej z umów. Pracownik jednak może wystąpić z wnioskiem o wydanie cząstkowych świadectw pracy do każdej zawartej umowy.
Świadectwo zawiera te same dane bez względu na to, jaka umowa o pracę została rozwiązana.
Warto dokładnie przeczytać, czy nie zawiera błędów. Jeżeli będą, trzeba w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania złożyć pracodawcy wniosek o ich sprostowanie. Jeśli nie zechce uwzględnić wniosku, musi o tym zawiadomić na piśmie pracownika. Ten ma siedem dni od daty otrzymania odmowy na wystąpienie do sądu pracy.
Niewydanie w terminie świadectwa pracy, wydanie niewłaściwego, zaistnienie szkody, wystąpienie związku przyczynowego między szkodą a niewydaniem lub wydaniem niewłaściwego świadectwa uprawnia pracownika do dochodzenia odszkodowania. Trzeba jednak udokumentować te fakty. Za czas pozostawania bez pracy z tego powodu można otrzymać wynagrodzenie za najwyżej sześć tygodni.
—r.b.