[srodtytul]Kiedy alkomat[/srodtytul]
O tym, kto przesadził z alkoholem zarówno za wiedzą przełożonego, jak i bez jego wiedzy, można się przekonać, przeprowadzając badanie trzeźwości. Pracodawca nie może jednak nikogo zmusić do dmuchania w alkomat. Nie oznacza to jednak, że pracownik jest bezkarny. Nietrzeźwość w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków i może stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli zwolnienia dyscyplinarnego.
Na pracodawcy ciąży ustawowy obowiązek odsunięcia od pracy pracownika lub niedopuszczenia go do niej, jeżeli ma uzasadnione podejrzenie, że stawił się w zakładzie po spożyciu alkoholu lub też spożywał go w nim. Odsunięty ma prawo bronić się i wykazać, że jest zdolny zupełnie normalnie świadczyć pracę oraz że niezasadne będzie wyciąganie wobec niego sankcji dyscyplinarnych.
Pracodawca na żądanie pracownika ma obowiązek umożliwić mu przeprowadzenie badań koniecznych do ustalenia zawartości alkoholu we krwi.
Tryb sprawdzania, czy pracownik spożywał alkohol, określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=668608B25CC83F4B0550E85AC1A8923A?id=71939]rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie[/link]. Trzeźwość można stwierdzić kilkoma metodami: zbadać wydychane przez pracownika powietrze, dopuszczane jest także badanie krwi i moczu. Zbadanie wydychanego powietrza można przeprowadzić na terenie firmy, natomiast analizę krwi i moczu na zawartość alkoholu i muszą przeprowadzać wyspecjalizowane placówki.
Ustalenie na podstawie badań, czy pracownik był pijany, stanowi oczywisty dowód ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Brak konkretnych wyników także nie ogranicza pracodawcy w możliwości ukarania lub zwolnienia pijącego pracownika. Po pierwsze, odmowa poddania się badaniom pozwala domniemywać, że był on jednak niezdolny do pracy. Po drugie, pracodawca może wykazać nietrzeźwość pracownika w inny sposób: obserwując jego zachowanie, wypowiedzi itp.