Emerytury dla urodzonych przed 1949 r.

Na emerytury obliczane według dotychczasowych zasad mogą jeszcze przechodzić starsze roczniki ubezpieczonych. Przede wszystkim chodzi o urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Mogą z nich skorzystać także niektórzy urodzeni po tej dacie. Oni jednak muszą spełnić dodatkowe warunki

Aktualizacja: 14.06.2010 08:05 Publikacja: 13.01.2010 05:00

Emerytury dla urodzonych przed 1949 r.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r., przechodzą na stare emerytury. Mężczyźni mogą jeszcze korzystać z wcześniejszych świadczeń

Moment, w którym urodzeni przed 1949 r. zdecydują się skorzystać ze swych uprawnień, nie ma znaczenia – ich emerytura będzie wyliczona zgodnie ze starymi przepisami. W niektórych wypadkach – na wniosek zainteresowanego – może być też wyliczona w całości zgodnie z nowymi zasadami, o czym piszemy w dalszej części poradnika.

[srodtytul]W powszechnym wieku[/srodtytul]

Prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym daje art. 27 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=07B4A1987F789ABCC641812F5FAD32D3?id=324468]ustawy o emeryturach i rentach z FUS[/link]. Trzeba spełnić następujące warunki:

- osiągnąć wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,

- mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Z tym, że emeryturę tę można dostać, także mając niższy staż – odpowiednio 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn, o ile dana osoba osiągnie już powszechny wiek emerytalny, czyli odpowiednio 60 i 65 lat.

Kobiety urodzone przed 1 stycznia 1949 r. obecnie mogą już przechodzić tylko na emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, gdyż wszystkie one ukończyły już 60 lat.

Inaczej mężczyźni, bo ci mogą jeszcze korzystać ze wcześniejszych emerytur.

Jakie świadczenia wchodzą w grę?

[srodtytul]Wcześniejsza emerytura pracownicza[/srodtytul]

Pierwszy rodzaj to tzw. wcześniejsza emerytura pracownicza na podstawie art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Prawo do niej daje przede wszystkim długi staż pracy.

Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. mogą na nią przechodzić, jeśli:

- ukończyli 60 lat,

- udowodnili 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych albo 25 lat w wypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy,

- ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę byli pracownikami,

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej sześć miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę byli uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Spełnienia tych dwóch ostatnich warunków nie wymaga się od ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany staż pozostawali w ubezpieczeniu pracowniczym.

Dodajmy, że bycie pracownikiem „ostatnio” nie jest równoznaczne z „bezpośrednio przed”.

[srodtytul]Ostatnie ubezpieczenie[/srodtytul]

ZUS uzna warunek pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym za spełniony, jeśli dana osoba ostatnio była na zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym, rencie z tytułu niezdolności do pracy, rencie rodzinnej, a także gwarantowanym zasiłku z pomocy społecznej.

Z tym, że te świadczenia musiały być przyznane bezpośrednio po zakończeniu umowy o pracę.

Co więcej, w trakcie ich pobierania zainteresowany nie może wykonywać pracy na podstawie zlecenia lub prowadzić działalności gospodarczej. Wymieniona praca i działalność powodują bowiem objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. A wtedy ostatnim ubezpieczeniem danej osoby nie będzie ubezpieczenie pracownicze.

Zasadę tę potwierdziła ostatnio [b]uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2009 r. (I UZP 7/09),[/b] z której wynika, że zawarcie podczas pobierania świadczenia przedemerytalnego choćby krótkiego zlecenia pozbawia prawa do wcześniejszej emerytury.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Andrzej urodzony w 1948 r. ma 20 lat stażu pracowniczego, a przez ostatnie 15 lat prowadził działalność gospodarczą. Ukończył już 60 lat i chciałby skorzystać z wcześniejszej emerytury.

Zdecydował się więc przekazać firmę córce, a sam zatrudnił się na podstawie umowy o pracę. Po przepracowaniu sześciu miesięcy może wystąpić o wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.[/ramka]

[srodtytul]Emerytura po rencie wypadkowej[/srodtytul]

Mężczyźni urodzeni przed 1949 r. mogą przechodzić po osiągnięciu 60 lat na emeryturę, jeśli są uprawnieni do renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową (art. 31 ustawy emerytalnej).

Dodatkowo trzeba udowodnić co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Jeśli niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem, to chodzi o wypadek przy:

- pracy, a także wykonywaniu:

– pozarolniczej działalności gospodarczej,

– działalności twórczej lub artystycznej,

– umowy agencyjnej lub zlecenia,

– przez duchownych czynności religijnych, duszpasterskich lub zakonnych,

– w drodze do pracy lub z pracy (lub wykonywania tych działalności), który miał miejsce przed 1 stycznia 2003 r.

[srodtytul]Szczególne prace[/srodtytul]

Mężczyźni urodzeni przed 1949 r. mogą również wystąpić o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub charakterze na podstawie art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Zasadniczo wiek, w którym można się o nią ubiegać, to 60 lat, choć w niektórych zawodach jest on niższy. Dodatkowo trzeba mieć co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub charakterze (w niektórych zawodach – 10 lub 20). O jakie prace chodzi?

Te wymienione w wykazach znajdujących się w załącznikach do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DA760ECB78D9EB51599D3F6A3ECD9319?id=71673]rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub charakterze (DzU z 1983 r. nr 8, poz. 43 ze zm.)[/link].

Podstawowe wymagania dotyczą prac z wykazu A z tego rozporządzenia.

Za wykonujących prace w szczególnym charakterze uważa się zgodnie z art. 32 ust. 3 i art. 33 ustawy emerytalnej:

- pracowników organów kontroli państwowej,

- pracowników administracji celnej,

- pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,

- dziennikarzy redakcji dzienników, czasopism, radia, telewizji oraz organów prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy,

- nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską (wymienioną w art. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=394FD6E3442443A5B2CF8971D37B7B28?id=182007]Karty nauczyciela[/link], czyli np. w szkołach, zakładach poprawczych),

- żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy policji, UOP, ABW, AW, Straży Granicznej, BOR, Służby Celnej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej,

- pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej.

[srodtytul]Pomijane urlopy i choroby[/srodtytul]

Praca w szczególnych warunkach lub charakterze, aby została zaliczona do wymaganych 15 lat, musiała być wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Do tych lat ZUS nie zaliczy okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Będą one natomiast uwzględnione w ogólnym stażu danej osoby.

Bez względu na to, w jakim czasie zostały przebyte, do okresu pracy w szczególnych warunkach lub charakterze nie zalicza się urlopu wychowawczego, służby wojskowej, urlopu bezpłatnego.

Na gruncie starych przepisów kłopoty sprawiało łączenie różnych rodzajów pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Po wielu orzeczeniach sądów utarła się praktyka łączenia prac wymienionych w wykazach A i B rozporządzenia z 1983 r., ale tylko jeśli przejście na emeryturę miałoby nastąpić w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Nie się sumuje natomiast zatrudnienia w szczególnych warunkach z zatrudnieniem w szczególnym charakterze.

To samo wynikało z [b]uchwały Sądu Najwyższego z 29 września 2005 r. (sygn. II UZP 10/05)[/b], w której chodziło o pracę na kolei i nauczycielską.

Kłopot z zaliczeniem okresów pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze mają czasem także ci, którzy zajmowali stanowiska kierownicze. Trudno bowiem uznać, że okresy takiej pracy są okresami pracy w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze czasu pracy.

Sądy bywały jednak niekiedy przychylne dla pracowników (zob. [b]wyrok SN z 12 września 2006 r., sygn. I UK 59/06, wyrok SN z 4 października 2007 r. sygn. I UK 111/07, wyrok z 30 stycznia 2008 r. sygn. I UK 195/ 07).[/b]

Dodajmy, że w wypadku wcześniejszej emerytury za pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze w momencie ubiegania się o nią nie trzeba już być pracownikiem.

[srodtytul]Twórcy i artyści [/srodtytul]

Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. ubezpieczeni z tytułu pracy twórczej lub artystycznej mogą też przechodzić na wcześniejszą emeryturę na warunkach określonych dla pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną.

W tym wypadku wiek zależy od rodzaju działalności.

Trzeba też udowodnić 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat pracy twórczej lub artystycznej (art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

[srodtytul]Emerytura dla kolejarza[/srodtytul]

Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. mogą jeszcze przechodzić na wcześniejsze emerytury – w obniżonym wieku wynoszącym 60 lat, jeśli udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 25 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei (łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi wymienionymi w art. 44 i art. 45 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

[ramka] [b][link=http://www.rp.pl/temat/418484.html]Zobacz cały poradnik[/link][/b][/ramka]

Osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r., przechodzą na stare emerytury. Mężczyźni mogą jeszcze korzystać z wcześniejszych świadczeń

Moment, w którym urodzeni przed 1949 r. zdecydują się skorzystać ze swych uprawnień, nie ma znaczenia – ich emerytura będzie wyliczona zgodnie ze starymi przepisami. W niektórych wypadkach – na wniosek zainteresowanego – może być też wyliczona w całości zgodnie z nowymi zasadami, o czym piszemy w dalszej części poradnika.

Pozostało 95% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów