Żądając doręczenia, wnosimy ustnie do protokołu, wręczamy lub przesyłamy notariuszowi podpisaną przez siebie treść oświadczenia. Podajemy dane i adres osoby, której ma być ono przekazane.
Z dokonanego doręczenia (ale także w razie nieudanej próby) notariusz spisuje protokół. Odbiorca oświadczenia może podać ustnie do protokołu odpowiedź na nie lub wręczyć ją notariuszowi na piśmie. Notariusz wyda nam poświadczenie doręczenia oświadczenia, w którym zamieści ewentualną odpowiedź. Doręczenie może wykonać także przez zatrudnionych w kancelarii pracowników oraz – na nasze żądanie – listem poleconym. Usługa taka kosztuje nie więcej niż 40 zł.
Notariusz może przyjąć od nas na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe. [b]Przy czym pieniądze i papiery wartościowe przyjmie tylko w związku z dokonywaną w jego kancelarii inną czynnością notarialną[/b] – w celu wydania ich wskazanej osobie (np. na poczet odłożonej w czasie zapłaty za nabywaną nieruchomość).
Możemy oddać mu do depozytu dokumenty publiczne i prywatne; jeżeli mają być przechowywane w zamkniętej kopercie, musimy ją podpisać. Dokumenty rejent przechowa w kancelarii, a jeśli nie ma w niej warunków, by były zabezpieczone przed zniszczeniem lub kradzieżą – możliwe jest umieszczenie ich w skrytce bankowej.
Z przyjęcia dokumentu na przechowanie notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby go składającej oraz wskazuje, komu i pod jakimi warunkami dokument bądź jego odpis ma być wydany.