Doręczanie oświadczeń, przechowywanie dokumentów, protokoły ze zgromadzeń

Notariusz doręczy nasze oświadczenie na piśmie, które może wywołać skutki prawne, wskazanej osobie lub instytucji

Publikacja: 13.01.2010 06:21

Doręczanie oświadczeń, przechowywanie dokumentów, protokoły ze zgromadzeń

Foto: www.sxc.hu

Żądając doręczenia, wnosimy ustnie do protokołu, wręczamy lub przesyłamy notariuszowi podpisaną przez siebie treść oświadczenia. Podajemy dane i adres osoby, której ma być ono przekazane.

Z dokonanego doręczenia (ale także w razie nieudanej próby) notariusz spisuje protokół. Odbiorca oświadczenia może podać ustnie do protokołu odpowiedź na nie lub wręczyć ją notariuszowi na piśmie. Notariusz wyda nam poświadczenie doręczenia oświadczenia, w którym zamieści ewentualną odpowiedź. Doręczenie może wykonać także przez zatrudnionych w kancelarii pracowników oraz – na nasze żądanie – listem poleconym. Usługa taka kosztuje nie więcej niż 40 zł.

Notariusz może przyjąć od nas na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe. [b]Przy czym pieniądze i papiery wartościowe przyjmie tylko w związku z dokonywaną w jego kancelarii inną czynnością notarialną[/b] – w celu wydania ich wskazanej osobie (np. na poczet odłożonej w czasie zapłaty za nabywaną nieruchomość).

Możemy oddać mu do depozytu dokumenty publiczne i prywatne; jeżeli mają być przechowywane w zamkniętej kopercie, musimy ją podpisać. Dokumenty rejent przechowa w kancelarii, a jeśli nie ma w niej warunków, by były zabezpieczone przed zniszczeniem lub kradzieżą – możliwe jest umieszczenie ich w skrytce bankowej.

Z przyjęcia dokumentu na przechowanie notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby go składającej oraz wskazuje, komu i pod jakimi warunkami dokument bądź jego odpis ma być wydany.

Oryginał aktu notarialnego (np. umowy sprzedaży nieruchomości) sporządzany jest w jednym egzemplarzu przechowywanym w kancelarii. Nam, jako stronie takiej umowy, notariusz wyda wypis aktu posiadający moc oryginału. Wypis jest dosłownym powtórzeniem oryginału bez znajdujących się na nim przekreśleń.

U notariusza możemy również załatwić odpisy i wyciągi sporządzane z dokumentów. Odpis odzwierciedla całą treść oryginału, wyciąg – jego część.

Notariusze sporządzają także protokoły walnych zgromadzeń organizacji społecznych, stowarzyszeń, spółdzielni, spółek i innych osób prawnych – zarówno w sytuacjach prawem przewidzianych, jak i w celu stwierdzenia przebiegu pewnych czynności i zdarzeń wywołujących skutki prawne.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr