– Na poczet kosztów postępowania sąd polubowny pobiera opłaty: rejestracyjną wnoszoną przy skierowaniu wniosku do sądu oraz arbitrażową wnoszoną dopiero po wyrażeniu przez ubezpieczyciela zgody na rozprawę. Pierwsza pokrywa koszty wstępnych czynności w sprawie, w szczególności zaś rejestracji, wystąpienia do podmiotu zainteresowanego, powiadomienia stron o wyniku podjętych działań, wykonania odpisów i przygotowania dokumentacji wstępnej. Opłata rejestracyjna określona jest kwotowo i wynosi zawsze 15 zł – wyjaśnia Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych.
[b]Gdy została zawarta umowa o poddanie sporu rozstrzygnięciu sądu polubownego, opłaty rejestracyjnej się nie wnosi. [/b]
Opłata arbitrażowa pokrywa koszty związane z postępowaniem w sprawie, w szczególności koszty wynagrodzenia arbitrów. Obejmują one wynagrodzenie oraz zwrot niezbędnych wydatków związanych z udziałem w sprawie, takich jak koszty przejazdów, zakwaterowania i wyżywienia arbitrów. Opłata arbitrażowa pokrywa również wydatki niezbędne do prawidłowego prowadzenia postępowania w sprawie, w szczególności koszty sporządzenia odpisów, wypisów dokumentów. Pobierana jest od osoby, która wszczyna postępowanie w całości, chyba że strony postanowią inaczej.
Opłata mediacyjna przeznaczona jest na koszty postępowania mediacyjnego. Pobiera się ją w równych częściach od stron biorących udział w postępowaniu.
– Strona musi być przygotowana na dodatkowe wydatki związane z wykonaniem opinii biegłych, ekspertyz, badań medycznych i innych dowodów niezbędnych do ustalenia i wyjaśnienia stanu faktycznego i wszystkich istotnych okoliczności sprawy. Sąd może zażądać też zaliczki na poczet przeprowadzenia dodatkowych czynności. Wnosi ją wszczynający sprawę lub wnioskujący o ich wykonanie. Wysokość zaliczki określa superarbiter, oceniając zakres i charakter zleconych czynności. W przypadku dojścia do ugody przed Sądem Polubownym koszty postępowania rozkłada się równo na obie strony – tłumaczy Krystyna Krawczyk.