Inni podatnicy, których rutynowo chce sprawdzić urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej (bo zostali wytypowani do tej kontroli), zostaną zawiadomieni o planowanej kontroli a urzędnicy zapytają ich nawet o zgodę na rozpoczęcie takiej kontroli w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia. To absolutna zmiana podejścia administracji skarbowej do podatników. Ewidentna zmiana na ich korzyść.
Chodzi o przepisy ordynacji podatkowej (nowy art. 282b i art. 282c), które nałożyły na urzędników skarbowych i inspektorów kontroli skarbowej wymóg powiadamiania kontrolowanego o planowanej kontroli.
[b]Zasada jest prosta. Jeśli urząd chce przyjść z wizytą szybko, czyli w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia osoby (czy też firmy), to musi mieć na to zgodę samego zainteresowanego.[/b] W tym celu wystarczy, że podpisze zawiadomienie, które przyniesie mu urzędnik na formularzu ZAW-K (jego wzór określił minister finansów w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294709]rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 2008 r., nr 237, poz. 1659[/link]).
Brak zgody nie uniemożliwi jednak przeprowadzenia kontroli, a co najwyżej może ją nieco opóźnić. Urzędnik skarbowy albo inspektor UKS może bowiem przyjść na kontrolę ósmego dnia. Ważne, aby nie było to później niż 30. dnia od dnia doręczenia zawiadomienia. Urzędnik, który ten termin przegapi, będzie, niestety, musiał wysyłać zawiadomienie podatnikowi raz jeszcze.
Można się spodziewać, że w sytuacji, gdy fiskusowi będzie zależało na czasie i na wyrażeniu zgody na szybką kontrolę, takie zawiadomienia będą doręczane osobiście przez pracowników organu. Jeśli natomiast ani czas, ani też zgoda nie będą miały dla nich znaczenia, to prawdopodobnie zawiadomienia zostaną wysłane pocztą. W takiej sytuacji obowiązywać będą ogólne zasady dotyczące doręczeń, co w praktyce będzie oznaczało możliwość pozostawienia zawiadomienia rodzinie, którą urzędnik zastanie w domu, sąsiadowi albo pozostawienie awiza na poczcie. W tym ostatnim przypadku przed kontrolą nie uchroni nawet nieodebranie go z poczty, ponieważ dwukrotne awizo wystarczy, aby organ uznał, że zostało ono doręczone, co oznacza, że podatnik został poinformowany o planowanej kontroli.