[b]Od 1 stycznia likwidacji ulega instytucja dotacji rozwojowych. Tworzy się bowiem wraz z ustawą budżetową państwa odrębny budżet środków europejskich[/b].
Obsługę płatności, za którą odpowiada minister finansów, przejmuje natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego.
Płatności na rzecz beneficjentów realizujących projekty z udziałem środków europejskich będą dokonywane na zlecenie instytucji zarządzającej lub pośredniczącej, z którą beneficjent zawarł umowę o dofinansowanie projektu. W odniesieniu do Regionalnego Programu Rozwoju instytucją zarządzającą jest zarząd województwa, który pełni funkcję instytucji pośredniczącej w odniesieniu do komponentu regionalnego PO „Kapitał ludzki”.
Województwo samorządowe w swoim budżecie nie będzie uchwalało dotacji na realizację całego Regionalnego Programu Rozwoju, lecz wyłącznie budżet województwa będzie obejmował dochody i wydatki na realizację zadań przypisanych ustawą o samorządzie województwa do jego właściwości, w tym także na realizację projektów finansowanych lub współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
[srodtytul]Z czteroletnim odroczeniem[/srodtytul][b]Od 2014 r. zacznie obowiązywać nowy limit zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego.[/b] Jego wielkość ma być liczona jako średnia arytmetyczna relacji – z ostatnich trzech lat budżetowych – jej dochodów bieżących powiększonych o dochody ze sprzedaży majątku i pomniejszonych o wydatki bieżące do dochodów budżetu ogółem.
Jeżeli zatem łączna kwota spłat: rat oraz odsetek od kredytów i pożyczek; wykupu papierów wartościowych oraz potencjalnych kwot wynikających z udzielonych poręczeń – liczona do dochodów budżetu ogółem – stanowić będzie wyższy wskaźnik w danym roku budżetowym od wyliczonego limitu, jednostka samorządu nie będzie mogła uchwalić budżetu z takim obciążeniem spłat.
Tak liczony limit może się okazać bardziej rygorystyczny od dotychczas obowiązujących: 15 proc. dochodów budżetu na spłatę zadłużenia oraz 60 proc. dochodów budżetu w przypadku długu na koniec roku budżetowego. Zwłaszcza dla gmin wiejskich oraz większości powiatów.
[i] Autorka jest doktorem nauk ekonomicznych, specjalistą w zakresie finansów publicznych[/i]