Dla takiego pracownika należy również zorganizować służbę przygotowawczą. Jej celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie do należytego wykonywania obowiązków służbowych.

Decyzję o skierowaniu nowego urzędnika do przygotowania do wypełniania obowiązków podejmuje kierownik zatrudniającej go jednostki (w urzędzie gminy będzie to wójt lub z jego upoważnienia np. sekretarz). Podejmując ją, opiera się na opinii bezpośredniego przełożonego nowego pracownika (kierownik komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony). Służba trwa nie dłużej niż trzy miesiące i kończy się egzaminem.

[b]Nowo zatrudnionego urzędnika można zwolnić z odbycia służby, jeżeli jego wiedza i umiejętności gwarantują należyte wykonywanie obowiązków. [/b]Następuje to na umotywowany wniosek jego bezpośredniego przełożonego. Wydaje się, że zwolnienie jest możliwe jedynie w sytuacji, w której pracownik zda odpowiedni egzamin.

Zaliczenie egzaminu kończącego służbę przygotowawczą jest warunkiem koniecznym dalszego zatrudnienia pracownika samorządowego.

Przed podpisaniem umowy, a po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, każdy nowy urzędnik samorządowy składa ślubowanie o następującej treści: „Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania”. Do ślubowania mogą być dodane słowa: „Tak mi dopomóż Bóg”. Odmowa złożenia ślubowania skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy.