To właściciel dba o budynek oraz o czystość pomieszczeń i urządzeń wspólnych. Zapewnia też sprawne działanie urządzeń technicznych w budynku, czyli wind, oświetlenia, ogrzewania, anteny zbiorczej itp.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176767]Ustawa[/link] dokładnie wymienia też, jakie naprawy i remonty ciążą na właścicielu, a jakie na lokatorze. I tak, właściciel naprawia i wymienia wewnętrzną instalację wodociągową, gazową, cieplną (wraz z grzejnikami), wody (bez armatury), kanalizacyjną, elektryczną, telefoniczną, anteny zbiorczej (z wyjątkiem osprzętu), a także centralne ogrzewanie razem z grzejnikami.
Wymienia także piece grzewcze oraz stolarkę okienną i drzwiową, tynki, podłogi, posadzki, wykładzinę podłogową, natomiast naprawia i konserwuje je najemca. Ten dba także o ścienne okładziny ceramiczne w kuchni i łazience, naprawia i konserwuje okna i drzwi, meble wbudowane w ściany (także je wymienia), kuchnie, trzony kuchenne, grzejniki wody przepływowej (gazowe, elektryczne i węglowe), podgrzewacze wody, wanny, brodziki, misy klozetowe, zlewozmywaki, umywalki łącznie z syfonami, baterie, zawory czerpane i inne urządzenia sanitarne, w które mieszkanie jest wyposażone, łącznie z ich wymianą.
Do jego obowiązków należy również naprawa i konserwacja osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, pieców węglowych i akumulacyjnych lub zużytych elementów, przewodów odpływowych, urządzeń sanitarnych, pionów zbiorczych, etażowego centralnego ogrzewania oraz jego wymiana, ale tylko gdy nie było zainstalowane na koszt gminy.
Najemca maluje (tapetuje) ściany, drzwi i okna (od wewnętrznej ściany), wbudowane meble, a także zabezpiecza przed korozją urządzenia kuchenne, sanitarne i grzewcze oraz naprawia tynki.