Na skutek deszczów i powodzi zniszczonych zostało wiele domów i budynków. Nowe przepisy mają ograniczyć rozmiary strat w przyszłości, gdyby ponownie doszło do klęski żywiołowej. Nowelizacja weszła w życie 16 sierpnia 2010 r. Dotyczy ona [link=http://]ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (DzU nr 149, poz. 996)[/link].
Stosuje się ją przez 12 miesięcy w tych gminach i miejscowościach, które Rada Ministrów wymieni w jednym ze swoich rozporządzeń wydanych specjalnie po to, by uruchomić procedury z tej ustawy na terenach dotkniętych klęską.
Nowelizacja przewiduje, że rada gminy (wymienionej we wspomnianym rozporządzeniu) ma prawo wyznaczyć obszary, na których doszło do zniszczenia lub uszkodzenia budynków na skutek osuwisk. Jeżeli taki obszar zostanie wyznaczony, to trzeba się liczyć z tym, że będzie tam można odbudować dom (lub inny budynek) tylko na warunkach przewidzianych w nowych przepisach.
Oznacza to, że niezbędne będzie pozwolenie na budowę, wcześniej zaś, zanim się je uzyska, trzeba będzie jeszcze przeprowadzić badania geologiczno-inżynieryjne oraz uzyskać geotechniczne warunki posadowienia obiektu. Poza tym konieczne będzie doprowadzenie do trwałego ustabilizowania terenu.
[wyimek]1639 domów zostało w tym roku zniszczonych lub zagrożonych osuwiskami[/wyimek]