Platforma ePUAP działa już od pewnego czasu, jednak dotychczas niewielu użytkowników skorzystało z możliwości, jakie ona daje. Większość wniosków trzeba było bowiem podpisywać bezpiecznym podpisem elektronicznym, a mało kto zdecydował się na jego wykupienie. Zniechęcało to także urzędników do udostępniania usług za pośrednictwem tej platformy, gdyż zdawali sobie sprawę, że mało kto z nich skorzysta.

Sytuacja zmieniła się 9 czerwca w tym roku. Od tej daty ePUAP pozwala na tworzenie profilu zaufanego. To nic innego jak jeden z rodzajów podpisu elektronicznego. Zastępuje on bezpieczny e-podpis w kontaktach z administracją i, co najważniejsze, jest całkowicie bezpłatny. Profil zaufany to rodzaj podpisu elektronicznego. W przeciwieństwie do tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego do jego złożenia nie potrzeba jednak karty i czytnika. Robi się to z poziomu przeglądarki internetowej, podając login i hasło w platformie ePUAP.

1,8 tys. osób w Polsce ma profil zaufany, który umożliwia podpisywanie pism urzędowych

Zanim użytkownik założy profil zaufany, musi zarejestrować swe konto w portalu ePUAP (wymaga to podania podstawowych informacji o sobie i wybrania loginu i hasła). Z konta użytkownika należy wysłać wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego. Później użytkownika czeka jeszcze wizyta w wybranym urzędzie, gdzie na podstawie przedłożonego dowodu osobistego potwierdzi swą tożsamość. Weryfikacja ta jest możliwa we wszystkich urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, a także urzędach gmin, które to zadeklarowały. W tej chwili łącznie jest 605 takich punktów. Tak więc każdy powinien znaleźć urząd w swojej okolicy.

To jedyna konieczna wizyta w urzędzie. Od momentu potwierdzenia tożsamości i uaktywnienia profilu zaufanego użytkownik może się nim posługiwać tak jak każdym e-podpisem. Dzięki temu kolejne sprawy urzędowe można już będzie załatwiać bez wychodzenia z domu, przy założeniu, że urząd daje taką możliwość.

Osoby posiadające bezpieczny podpis elektroniczny nie muszą osobiście potwierdzać tożsamości w urzędzie. Po zalogowaniu w platformie ePUAP wypełniają wniosek o założenie profilu zaufanego, podpisują go bezpiecznym podpisem elektronicznym, co pozwala na weryfikację tożsamości na odległość. Po aktywowaniu profilu zaufanego do podpisywania e-pism urzędowych można używać zarówno bezpiecznego podpisu elektronicznego, jak i profilu zaufanego ePUAP.

Profil zaufany zastępuje w kontaktach z administracją podpis odręczny. Użytkownik loguje się na stronie epuap. gov.pl, wybiera sprawę, jaką chce załatwić, wypełnia wniosek, podpisuje go profilem zaufanym i następnie przesyła do urzędu.

Zobacz cały poradnik:

Prawo dla Ciebie » Poradniki prawne » Sądy i urzędy » Jak załatwić sprawę urzędową przez internet

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Samorząd » Poradniki prawne » Obywatel w urzędzie