Tak uważają radni z Poznania. Podjęli oni decyzję o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Kwestionują w nim nowe zasady przekształcania użytkowania w odrębną własność.
Co się nie podoba
Regulacje te obowiązują od 9 października, a wprowadziła je nowelizacja z 28 lipca 2011 r. ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.
– Sprzedaż nieruchomości komunalnych powinna odbywać się na zasadach rynkowych oraz mieć charakter dobrowolny – uważa Krzysztof Jonczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Poznaniu. Tymczasem ustawodawca przyznaje użytkownikom roszczenie o przekształcenie użytkowania wieczystego w odrębną własność. Oznacza to, że jeżeli właściciel gruntu nie zgodzi się na jego sprzedaż, to użytkownik (spełniający wymogi z ustawy) może zmusić do tego gminę w sądzie.
Użytkowanie wieczyste - nowe zasady od 9 X 2011 r.
Radnym z Poznania nie podoba się także rozszerzenie prawa do przekształcenia na prawie wszystkich użytkowników będących nimi 13 października 2005 r. (z wyjątkami), a także na każdy rodzaj nieruchomości. Otóż do 9 października tego roku było można wykupić jedynie nieruchomości rolne, mieszkaniowe oraz garaże. Z tego przywileju mogły korzystać tylko osoby fizyczne i w absolutnie nielicznych wypadkach osoby prawne.