Nowa stolica Egiptu rośnie jak na drożdżach. Na pustyni powstaje megamiasto

Na wschód od Kairu powstaje Nowa Stolica Administracyjna Egiptu. Ma popchnąć kraj do szybszego rozwoju.

Publikacja: 08.01.2024 11:22

Budowa Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu ma pomóc w rozwiązaniu problemu przeludnienia i zaniecz

Budowa Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu ma pomóc w rozwiązaniu problemu przeludnienia i zanieczyszczenia 20-milionowego Kairu poprzez przeniesienie części mieszkańców ze starej stolicy do nowej.

Foto: Mahan84848, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Nowa Stolica Administracyjna Egiptu powstaje około 35 kilometrów na wschód od Kairu. W kolejnych latach egipski rząd zamierza dalej rozwijać ten urbanistyczny megaprojekt i podwoić obecną powierzchnię miasta — informuje Reuters.

Nowa Stolica Administracyjna Egiptu: megamiasto na pustyni

Egipskie megamiasto, którego oficjalna nazwa brzmi: Nowa Stolica Administracyjna (NSA), zbudowano całkowicie „od zera”, na pustynnych piaskach na wschód od Kairu. Zarówno pod względem poziomu rozwoju cywilizacyjnego, jak i wyglądu, całkowicie różni się od Kairu. Dotychczasowa stolica Egiptu w wielu miejscach przypomina skansen, nie brakuje w niej slumsów, a jej układ urbanistyczny jest chaotyczny.

Czytaj więcej

Opuszczony hotel na Costa del Sol w Hiszpanii ożyje. Metamorfoza kolosa

Dla kontrastu, Nowa Stolica Administracyjna Egiptu, której budowę rozpoczęto w 2016 roku, jest nowoczesna, uporządkowana i czysta. W intencji jej twórców ma ona być ultranowoczesnym ośrodkiem, którego misją jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego kraju. Ma też pomóc w rozwiązaniu problemu przeludnienia i zanieczyszczenia 20-milionowego Kairu poprzez przeniesienie części mieszkańców ze starej stolicy do nowej.

Nowa Stolica Administracyjna jest własnością rządu i armii Egiptu i stanowi część większego projektu, którego celem jest pobudzenie egipskiej gospodarki. Za realizację jego budowy odpowiada specjalnie do tego powołana państwowa firma.

NSA ma być też nowym domem dla milionów mieszkańców Egiptu. Populacja tego kraju rośnie w tempie około 1,6 procent, obecnie wynosi 105 milionów osób. Latem 2023 roku wprowadziło się tu 1200 nowych mieszkańców, co skłania rząd Egiptu do dalszej rozbudowy ośrodka.

W najbliższych miesiącach do NSA mają przenieść swoje siedziby najważniejsze banki i przedsiębiorstwa działające w Egipcie. Będzie to najważniejszy egipski ośrodek kulturalny i biznesowy.

Egipt: kontrowersje wokół nowej stolicy

Do nowej stolicy Egiptu wprowadziło się jak dotąd kilkadziesiąt tysięcy pierwszych mieszkańców — to przede wszystkim egipscy urzędnicy wraz z ich rodzinami. Pracują w nowych przestrzeniach biurowych i budynkach ministerialnych, które powstały w ramach pierwszej fazy budowy NSA.

W mieście znajduje się 100 tysięcy mieszkań i domów, najwyższy w Afryce, 70-piętrowy wieżowiec. Wybudowano też miasteczko olimpijskie ze stadionem, operę, ogromny meczet, największą na Bliskim Wschodzie katedrę, okazały pałac prezydencki i inne reprezentacyjne budynki.

W budowie znajduje się też „Zielona Rzeka” — mający liczyć dziesięć kilometrów długości park (dwa razy więcej niż nowojorski Central Park) ciągnący się wzdłuż kanału. Będzie go zasilać woda z Nilu. Na obrzeżach wybudowano Octagon — kompleks wojskowy siedmiokrotnie większy od Pentagonu.

NSA ma przed sobą jeszcze trzy kolejne fazy budowy. Do końca fazy drugiej (mającej zakończyć się w 2027 roku) miasto ma liczyć półtora miliona mieszkańców. Cała inwestycja pochłonęła jak dotąd około 60 miliardów dolarów.

Od samego początku pomysł stworzenia NSA budzi spore kontrowersje. Zdaniem jego przeciwników koszty budowy ośrodka przewyższają możliwości budżetowe kraju.

Pojawiają się głosy, że kierowany wygórowanymi, „imperialnymi” ambicjami prezydent Abdel Fattah el-Sisi zadłuża kraj, jednocześnie podnosząc podatki i tnąc wydatki na sektor publiczny. Eksperci zauważają również, że NSA i inne megaprojekty prezydenta będą pochłaniać zbyt dużo cennej wody z Nilu.

Narzekają też sami Egipcjanie pracujący w Nowej Stolicy Administracyjnej. Koszty życia w mieście, przez co wolą oni dojeżdżać do pracy z Kairu i innych miejscowości, zamiast przeprowadzać się do NSA.

Nowa Stolica Administracyjna Egiptu powstaje około 35 kilometrów na wschód od Kairu. W kolejnych latach egipski rząd zamierza dalej rozwijać ten urbanistyczny megaprojekt i podwoić obecną powierzchnię miasta — informuje Reuters.

Nowa Stolica Administracyjna Egiptu: megamiasto na pustyni

Pozostało 94% artykułu
Miasta
Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga