Analitycy twierdzą, że plany ograniczenia możliwości BlackBerry przez kolejne państwa, to sukces producenta. Jest najlepszym dowodem na to, że cenzura nie jest w stanie włamać się do systemów stworzonych przez kanadyjską firmę.
Saudyjska blokada potrwa do czasu, kiedy trzej narodowi operatorzy wypełnią warunki narzucone im przez władze. Tyle, że saudyjska Komisja Komunikacji i Technologii Informacyjnych (CITC) nie ujawniła jakie są to warunki. Dalej zamierzają pójść władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które stwierdziły, że BlackBerry umożliwia popełnianie przestępstw i planują zablokowanie od 11 października możliwości korzystania z Internetu, wysyłania SMS-ów oraz korzystania z poczty elektronicznej. Ten zakaz ma obowiązywać wszystkich posiadaczy BlackBerry w tych krajach, także turystów i dyplomatów.
W Indiach RIM nie ugiął się pod naciskami władz i nie zgodził się na monitorowanie treści informacji przesyłanych za pomocą tego telefonu , informując że tak samo jest ważna prywatność klientów, jak dobre stosunki z władzami. „ Z szacunkiem podchodzimy do wymogów instytucji zajmujących się regulowaniem rynku telekomunikacyjnego, ale równie ważne jest dla nas zapewnienie prywatności naszych klientów. I nasze zasady działalności są identyczne we wszystkich krajach” - napisała firma w wydanym oświadczeniu. Była to odpowiedź na informacje „Indian Times”, że RIM porozumiał się z indyjskim rządem godząc się na monitorowanie korespondencji. Sytuacja w tym kraju rozwija się niekorzystnie dla kanadyjskiego producenta, ponieważ władze oficjalnie oświadczyły,że nie zamierzają pozwolić na korzystanie z urządzeń, których działalność nie może być kontrolowana. W Indiach, gdzie już jest milion użytkowników BlackBerry i liczba ich stale rośnie, RIM zgodził się jedynie na kontrolę kierunku przesyłanych informacji, ale nie ich treści. Takiej możliwości nie posiada zresztą sam RIM. Zabezpieczenie informacji (symmetric keys system) tworzą sami użytkownicy i tylko oni mają do niego dostęp.
Z kolei w Kuwejcie RIM zgodził się na zablokowanie dostępu do kilku tysięcy portali pornograficznych.
Na dzisiaj zaplanowana jest premiera najnowszego modelu BlackBerry - Torch. Aparat posiada zarówno ekran dotykowy, jak i wysuwaną klawiaturę. Torch kosztuje 199,99 dol plus dwuletni abonament, a w sprzedaży będzie od 12 sierpnia.