Reklama
Rozwiń

Połowa Internautów nie płaci za treści w sieci

Tak wynika z najnowszego raportu brytyjskiego Ofcomu. Polska plasuje się w nim w ogonie społeczeństw korzystających z sieci przez urządzenia mobilne. Słabo wypadamy też, jeśli chodzi o zasięg technologii 3G

Publikacja: 19.12.2012 02:09

Połowa Internautów nie płaci za treści w sieci

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Brytyjski regulator rynku telekomunikacyjno-mediowego Ofcom co roku publikuje opasły raport o stanie rynku komunikacyjnego. W najnowszej edycji podaje m.in., jak chętnie internauci w różnych krajach płacą w sieci za treści (m.in. e-gazety, filmy, e-booki, aplikacje na urządzenia mobilne).

Regularnie za dostęp do materiałów w Internecie płaci 18 proc. Chińczyków – to najwyższy odsetek tego typu osób w tym zestawieniu, 11 proc. Amerykanów i 10 proc. Hiszpanów.

Wśród pozostałych krajów ten odsetek jest już jednocyfrowy. Zestawienie zamykają Francuzi (tylko 3 proc. z nich regularnie uiszcza opłaty za treści w Internecie). Jeśli zsumuje się liczbę osób, które choć czasem płacą za treści online, Chińczycy wciąż są niekwestionowanymi liderami: deklaruje to aż 81 proc. tamtejszych internautów (trzy czwarte Chińczyków w ogóle określa sieć jako główne źródło najnowszych informacji). W USA analogiczny odsetek wynosi 45 proc., w Wielkiej Brytanii 42 proc.

Polska, choć jest jednym ze światowych liderów we wprowadzeniu technologii dostępu do szybkiego Internetu LTE, pod wieloma względami wciąż pozostaje w tyle za innymi europejskimi krajami.

Jesteśmy np. ostatni na liście pod względem odsetka osób korzystających z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Podczas gdy w najlepiej wypadającej pod tym względem Wielkiej Brytanii z takich urządzeń korzysta już przy wchodzeniu do Internetu 16,4 proc. osób, w Irlandii 11,5 proc., a w Rosji 10,4 proc., w Polsce jest to zaledwie 2,2 proc.

Z tabletów do Internetu wchodzi najwięcej Chińczyków (10 proc. chińskich Internautów), Amerykanów i Hiszpanów (po 9 proc. wskazań). W tym zestawieniu nie był badany nasz kraj.

Polska jest na ostatnim miejscu zestawienia pod względem wpływów z opłat za stały dostęp do szerokopasmowego Internetu w przeliczeniu na osobę. Przedostatnia jest W. Brytania. Na Wyspach w 2011 r. wpływy te sięgały 54 funtów, a u nas 17 funtów. – W Polsce wynika to z relatywnie niskiego wskaźnika PKB na osobę. W Wielkiej Brytanii niski wskaźnik odzwierciedla spadek cen w wyniku wysokiej konkurencji na tym rynku – podaje Ofcom.

Mamy też relatywnie niski zasięg sieci 3G (64 proc. przy prawie 100 proc. w większości krajów badanych przez Ofcom). Jesteśmy za to w czołówce, jeśli chodzi o odsetek gospodarstw korzystających z cyfrowej telewizji.

Białe plamy na internetowej mapie Polski znikną...?

Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Media
Wolność słowa dla ludzi, nie dla sztucznej inteligencji