Joaquin Almunia, unijny komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji wskazał, że takie ograniczenia mogą naruszać unijne przepisy antytrustowe. Śledztwem Komisji Europejskiej objęte są m.in. wytwórnie Warner Bros., NBCUniversal, Paramount Pictures i Sony Pictures, które zawierając kontrakty z nadawcami płatnej telewizji w państwach Unii Europejskiej zastrzegają w kontraktach, że prawa do emisji dotyczą tylko jednego konkretnego państwa, a nie całej UE.
Według Komisji klauzule gwarantujące "absolutną ochronę terytorialną" mogą zmuszać operatorów płatnej telewizji, takich jak francuski Canal Plus, hiszpański DTS, czy kanały Sky do odmowy przyjmowania abonentów z innych krajów Unii Europejskiej. To np. zdaniem Almunii wyklucza możliwość abonowania np. płatnej telewizji hiszpańskiej w Belgii. Zastanawiał się też, czy np. abonent niemieckiej płatnej telewizji powinien mieć prawo do korzystania z niej on-line podczas wakacji w innym kraju UE. Komisarz dodał przy tym, że zastrzeżenia Komisji nie dotyczą wszelkich form ograniczeń terytorialnych i że nie jest celem zastąpienie kontraktów dotyczących poszczególnych krajów UE kontraktami obejmującymi całą Unię.
O ile w przypadku dostępu przez sieć zakaz wprowadzany w wyniku kontraktów zawieranych z wytwórniami i właścicielami praw Do relacji sportowych jest bezwzględnie przestrzegany, bo np. polską relację można po prostu w Internecie zablokować dla widzów z zagranicy, z tradycyjnymi formami płatnej telewizji jest zupełnie inaczej. Z danych firmy badawczej Nielsen wynika, że w Polsce abonenci płatnej telewizji omijają ten przepis, bo tylko w tych krajach europejskich, w których mieszka najwięcej Polaków, z dekoderów polskich platform satelitarnych korzysta nawet 900 tys. widzów. W kwietniu ubiegłego roku Nielsen Audience Measurement opublikował badanie przeprowadzone na zlecenie tej firmy przez instytut MillwardBrown. Polaków mieszkających w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii, czyli w krajach, gdzie emigrantów z Polski jest najwięcej, zapytano o to czy korzystają tam z Cyfrowego Polsatu, Cyfry+ i „n".