Dla osób, które mają w domu zarówno telewizor, jak i laptop, tablet lub smartfon, to ostatnie urządzenie okazuje się najważniejsze i najczęściej wykorzystywane. Takie są wnioski raportu AdReaction, jaki firma Millward Brown sporządziła po przebadaniu 12 tys. osób w 30 krajach świata (w tym po raz pierwszy w Polsce).
Osoby, które mają już w domu całą gamę elektronicznych gadżetów, przed telewizorem spędzają średnio niecałe dwie godziny dziennie (113 min), podobnie jak przed laptopem (108 min), podczas gdy w ekran smartfona wpatrują się średnio już przez prawie dwie i pół godziny (147 min). – Korzystanie z internetu coraz bardziej przesuwa się w kierunku smartfonów, bo ciągle mamy je przy sobie i wygodniej jest sięgać po nie niż po tablet, np. czekając w kolejce w sklepie – zauważa Stanisław Dzieduszycki, menedżer ds. badań w Millward Brown.
Polacy entuzjastami smartfonów
Także w Polsce widać już, że smartfony wygrywają z telewizorami walkę o czas użytkowników. Przeciętny przebadany przez Millward Brown Polak spędza przed ekranem któregokolwiek z tych urządzeń już siedem godzin dziennie. Najwięcej – nieco ponad dwie godziny – przed laptopem. Telewizja zabiera mu każdego dnia 111 min, tablet – 70 min, ale smartfon – już prawie dwie godziny (119 min). – Trzeba pamiętać, że to osoby już posiadające albo smartfon, albo tablet, czyli bardzo zaawansowani użytkownicy. Na rynku jest ich jednak coraz więcej i sytuacja będzie dalej podążać w tym kierunku – uważa Dzieduszycki.
Co ciekawe, nie na wszystkich rynkach smartfony mają dominującą pozycję (patrz wykres). W USA i w Niemczech wygrywają już z telewizorem, ale np. we Francji czy Wielkiej Brytanii to odbiornik telewizyjny wciąż jest urządzeniem, przed którym spędza się najwięcej czasu. Zdaniem autorów raportu może to wynikać z tego, że w Polsce rynek tabletów i smartfonów jeszcze się rozwija (połowa osób od 16 do 44 lat ma smartfona, co plasuje nas bliżej końca rankingu), a to powoduje, że korzystają z nich technologiczni „pionierzy". I spędzają nad tymi urządzeniami sporo czasu. W krajach, w których nasycenie gadżetami jest już większe, smartfony tak zdecydowanie nie wygrywają z telewizorami.
Współkorzystanie ?z różnych urządzeń
Nawet jeśli przy telewizji wciąż spędzamy w Polsce sporo czasu, coraz powszechniejsze jest zjawisko współkorzystania w tym samym czasie z innych urządzeń. Z badań wynika, że 60 proc. całego czasu poświęconego rozmaitym posiadanym urządzeniom (ok. pięciu godzin dziennie) spędzamy tylko z jednym z nich. Pozostałe 40 proc. (średnio dwie godziny) stanowi równoległe korzystanie z telewizora i laptopa, smartfona lub tabletu. Przy czym 22 proc. to czas poświęcany na szukanie informacji niezwiązanych z tym, co oglądamy na ekranie, a 18 proc. – związanych z właśnie oglądanym programem.