USA: z bazy danych ubezpieczyciela wykradziono dane 80 milionów osób

Kolejna amerykańska spółka padła ofiarą ataku hakerów na dużą skalę. Anthem, drugie co wielkości towarzystwo asekuracyjne działające na rynku ubezpieczeń medycznych poinformowało, że w ręce złodziei mogły wpaść dane osobowe nawet 80 milionów.

Publikacja: 05.02.2015 13:29

USA: z bazy danych ubezpieczyciela wykradziono dane 80 milionów osób

Foto: Flickr

"Staliśmy się ofiar zaawansowanego, zewnętrznego cyberaataku" – stwierdził szef spółki Joseph Swedish w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Anthem.

Do ataku doszło w ubiegłym tygodniu, jednak dopiero w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego spółka poinformowała o tym opinię publiczną. W ręce złodziei wpadły dane osobowe pozwalające na kradzież tożsamości milionów klientów. Z bazy danych spółki wykradziono nie tylko nazwiska, ale także numery ubezpieczeń społecznych Social Security (odpowiednik numeru NIP i PESEL), daty urodzenia, informacje o zatrudnieniu i wysokości zarobków, numery telefonów, adresy zamieszkania i poczty elektronicznej, historie choroby i medyczne numery rejestracyjne. Spółka zapewnia jednak, że w ręce hakerów nie dostały się numery kart kredytowych i dane bankowe.

Anthem poinformował natychmiast FBI o włamaniu i wynajął prywatną firmę Mandiant, zajmującą się bezpieczeństwem sieci komputerowych. – Jeśli informacje o zasięgu wycieku się potwierdzą, mamy do czynienia z największym cyberwłamaniem w sektorze medycznym w historii – stwierdził rzecznik Mandiant Victor De Souza.

Prezes i dyrektor Anthem Joseph Swedish zapowiedział, że jego firma skontaktuje się z wszystkimi osobami, których dane dostały się w ręce cyberzłodziei. Spółka zaoferowała także swoim klientom bezpłatne usługi monitorowania historii kredytowej oraz ochrony danych osobowych. Uruchomiono też stronę internetową i gorącą linię telefoniczną dla byłych i obecnych klientów spółki, która działa w 14 stanach USA.

Włamanie do Anthem jest kolejnym atakiem cyberzłodziei dokonanym na wielką skalę. W ubiegłym roku w rękach hakerów znalazły się miliony numerów kart kredytowych klientów dwóch wielkich sieci handlowych – Target i Home Depot, które inne grupy przestępcze mogły kupić na czarnym rynku.

Reklama
Reklama

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

them jest kolejnym atakiem cyberzłodziei dokonanym na wielką skalę. W ubiegłym roku w rękach hakerów znalazły się miliony numerów kart kredytowych klientów dwóch wielkich sieci handlowych – Target i Home Depot, które inne grupy przestępcze mogły kupić na czarnym rynku.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama