Reklama
Rozwiń

Czeka nas kolejny prawny bałagan?

Część działań planowanych w ramach unijnego Jednolitego Rynku Cyfrowego może nie wejść w życie z powodu zapisów umowy o wolnym handlu z USA.

Publikacja: 10.05.2015 22:00

Część działań podejmowanych w ramach Jednolitego Rynku Cyfrowego może nie wejść w życie z powodu zap

Część działań podejmowanych w ramach Jednolitego Rynku Cyfrowego może nie wejść w życie z powodu zapisów umowy o wolnym handlu z USA.

Foto: Bloomberg

Negocjowana przez Brukselę i Waszyngton umowa o Transatlantyckim Partnerstwie w Handlu i Inwestycjach (TTIP) budzi wątpliwości prawników. – Jeżeli spod TTIP nie zostaną wyłączone media i np. dobra kultury, może się okazać, że krajowe przepisy, które ułatwiają działalność takich sektorów jak wydawniczy, będą znoszone przez ten dokument – ostrzega mec. Jacek Wojtaś, koordynator ds. europejskich Izby Wydawców Prasy.

Dotyczy to także udogodnień, które Unia ma wprowadzić w ramach strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego, w tym obniżonego VAT na wydania cyfrowe czasopism i książek. – Może się okazać, że nie powinny istnieć obniżone stawki VAT, w rezultacie czego może nie dać się wydawać np. czasopism niszowych. To dotyczy wszystkich usług, które dziś są obejmowane preferencyjnymi przepisami, także np. leków – dodaje Jacek Wojtaś. Jednym z założeń TTIP jest bowiem to, że inwestorzy europejscy i amerykańscy mają być traktowani w sposób równy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Media
Wolność słowa dla ludzi, nie dla sztucznej inteligencji