Klaster stworzą przedsiębiorcy, instytucje naukowe i badawcze. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, który powstał, aby ułatwiać przepływ wiedzy i technologii właśnie pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami.
Współpraca podmiotów w ramach klastra ma ułatwić transfer wiedzy, doświadczeń oraz innowacji oraz pozwolić na efektywne wykorzystanie potencjału jego członków w zakresie tzw. Internet of Things (IoT). Na razie nie ma jeszcze listy członków, którzy stworzą klaster. Jego skład znany ma być w ciągu paru tygodni. Inauguracja projektu nastąpi w połowie września. Według zapowiedzi organizatorów w klastrze znajdą się podmioty zajmujące się IoT z całej Polski.
Na razie Internet rzeczy w naszym kraju dopiero raczkuje, choć rozwija się dynamicznie. Według badań International Data Corporation (IDC), wartość polskiego rynku IoT podwoi się z 1,5 mld dol. w 2014 r. do 3,1 mld dol. w 2018 r. Największą kategorią IoT w Polsce będzie rynek rozwiązań do monitoringu floty (rozwijany głównie przez firmy logistyczne i kurierskie), jego wartość sięgnie 379 mln dol. w 2018 r. Kolejne znaczące kategorie, w których IoT znajdzie zastosowanie to inteligentne sieci energetyczne. Najszybciej rozwijającą się kategorią będą inteligentne urządzenia domowe – sektor smart home ma rosnąć w Polsce o 46 proc. rocznie. Jarek Smulski, Research Manager w IDC Poland, zaznacza, że rynek IoT w Polsce rośnie w błyskawicznym tempie i stwarza duże możliwości nie tylko na rynku IT, ale również w innych sektorach.
- Transformacja przemysłu, administracji i gospodarstw domowych za sprawą IoT dopiero się zaczyna, ale już teraz stwarza wiele okazji biznesowych - dodaje.