Platforma Viaplay straciła w kwartał 160 tys. klientów. Kiedy wyjdzie z Polski?

Viaplay, szwedzka firma znana w Polsce z platformy streamingowej z programami sportowymi i filmami ma za sobą trudny rok. W tym kwartale wycofa się z trzech rynków. Polskę opuści najpóźniej.

Aktualizacja: 22.02.2024 21:23 Publikacja: 22.02.2024 18:18

Platforma Viaplay straciła w kwartał 160 tys. klientów. Kiedy wyjdzie z Polski?

Foto: Adobe Stock

Viaplay, szwedzka firma znana w Polsce z platformy streamingowej z programami sportowymi i filmami, w 2023 r. straciła ponad 800 tys. subskrybentów — wynika ze sprawozdania firmy opublikowanego dziś.  

Co dalej z Viaplay

- W czwartym kwartale poczyniliśmy dalsze postępy w zakresie resetowania działalności. Uzgodniliśmy sprzedaż naszej działalności w Wielkiej Brytanii, wycofujemy się z krajów bałtyckich i Ameryki Północnej i opuścimy Polskę do połowy przyszłego roku - napisał w liście do akcjonariuszy Viaplay Group prezes Jørgen Madsen Lindemann.

Tym samym podtrzymał, że spółka wyjdzie z naszego kraju. Nie podał jednak, w jaki sposób może się to stać.

W 2023 roku Grupa Viaplay zanotowała 18,5 mld zł koron szwedzkich (SEK) przychodu (około 7,2 mld zł), czyli o ponad 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale – za sprawą odpisów wartości posiadanych praw sportowych i programowych w trakcie przygotowań do wyjścia z kolejnych rynków – miała ponad 10 mld SEK straty operacyjnej (3,9 mld zł) oraz 9,7 mld SEK straty netto (3,8 mld zł).

Sama platforma Viaplay powiększyła przychody o 37 proc. do 9,5 mld SEK. Gros tej kwoty przyniosły kraje nordyckie, na których szwedzka firma chce pozostać.

Mniej użytkowników

W końcu grudnia Viaplay miała 6,5 mln subskrybentów, mniej o 820 tys. niż w grudniu 2022 r. i o 160 tys. mniej niż we wrześniu.

Poza krajami nordyckimi baza użytkowników serwisu skurczyła się o 300 tys. do 2,39 mln.

Prognoza firmy na ten rok mówi, że jej przychody wyniosą 17,2-17,8 mld koron, czyli będą niższe niż raportowane za miniony rok, ale za sprawą wyłączenia biznesów, których grupa się wyzbywa. Prognoza obejmuje tyko kraje nordyckie, Holandię i biznes Viaplay Select, czyli wpływy z udostępniania treści wyprodukowanych przez grupę innym platformom. Powoli wychodzić ma na plus. Zarząd spodziewa się od 250 mln koron straty operacyjnej do 50 mln koron zysku.

Biznesy zagraniczne, w tym – jak wynika ze sprawozdania Viaplay - głównie Polska mają odpowiadać za 0,8-1 mld koron (200-400 mln zł) przychodu w tym roku.

Biznes w Wielkiej Brytanii ma zostać sprzedany w tym kwartale, a w Ameryce Północnej zamknięty. W krajach bałtyckich grupa udzieli sublicencji firmie zewnętrznej i przeniesie do niej w marcu subskrybentów.

W tym roku Viaplay pozyskało z emisji nowych akcji 4 mld koron. Walory objęły przede wszystkim Canal+ Group i czeska firma inwestycyjna PPF. Canal+ Group zwiększyła zaangażowanie w Viaplay tym samym do 29,33 proc.

Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Media
Spotify znów podnosi ceny. Koniec z bezpłatnymi audiobookami