TVP w nowym standardzie. Na ten moment z pozwem czekały prywatne telewizje

Na ten moment prywatne stacje czekały z pozwem wobec Skarbu Państwa. Z poniedziałku na wtorek Emitel przeprowadzi drugą i ostatnią fazę przełączania cyfrowej naziemnej TVP.

Aktualizacja: 18.12.2023 06:10 Publikacja: 18.12.2023 03:00

Cyfrowa telewizja naziemna zmienia standard w ramach procesu, którego celem jest, aby sieci mobilne

Cyfrowa telewizja naziemna zmienia standard w ramach procesu, którego celem jest, aby sieci mobilne miały więcej pasm

Foto: Adobe Stock

230 tysięcy – tyle gospodarstw domowych w Polsce do ostatniego czwartku odbierało nadawane drogą naziemną cyfrowe kanały Telewizji Polskiej na multipleksie trzecim (MUX3) w starym standardzie DVB-T – MPEG4.

Z 14 na 15 grudnia Emitel, operator nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego, przełączył je na nowy standard – DVB-T2/HEVC w Polsce zachodniej. Z poniedziałku na wtorek to samo stać ma się w Polsce wschodniej.

Czytaj więcej

Telewizja przestaje być złotonośną kurą. Stacje, które tracą najwięcej widzów

Agnieszka Sobucka, dyrektor biura marketingu i komunikacji w Emitelu, w odpowiedzi na nasze pytania zapewniła, że przełączanie nadajników przed weekendem przebiegło bez problemów.

– W nocy z 14 na 15 grudnia został przeprowadzony pierwszy etap przełączeń na nowy standard i objął zachodnią część Polski, tj. województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie – przekazała nam Agnieszka Sobucka.

TVP przechodzi na cyfrowe nadawanie telewizji naziemnej

– Przełączanie poszło bardzo sprawnie, bo ostatnie kilka miesięcy poświęciliśmy na przygotowanie i fizyczne przetestowanie każdej przygotowywanej do przełączenia emisji. Pogoda nie stanowiła dla nas problemu, bo w nocy przełączeniowej nie mamy zadań do wykonania na zewnątrz, tzn. na wieżach czy masztach. W zrealizowanej fazie przełączaliśmy 71 nadajników i 62 gapfilery – podała Sobucka.

Z poniedziałku na wtorek przełączone będą nadajniki w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

To moment istotny z kilku powodów.

Czytaj więcej

Polacy nie chcą dominacji TVP na pilocie, wolą inne kanały. Wyniki badania

Po pierwsze, formalnie kończy się refarming cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Na tę chwilę czekali prywatni nadawcy, których kanały dostępne drogą naziemną musiały zmienić sposób nadawania już w 2022 r. Natomiast TVP na wniosek resortu spraw wewnętrznych została zwolniona z tego obowiązku do stycznia 2024 r. To, że część widzów pozostała przy starym standardzie, miało sprawić, że prywatni nadawcy ponieśli straty; ucierpieć miały ich wpływy z reklam zależne od zasięgu kampanii. Najmocniej ucierpieć miała Telewizja Puls. Dariusz Dąbski, jej prezes i główny akcjonariusz, podawał, że chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych. Nadawcy prywatni zapowiedzieli pozew przeciwko Skarbowi Państwa, ale – jak deklarowali – wstrzymywali się z nim, aż TVP również zmieni sposób nadawania.

Po drugie, dla osób nieprzygotowanych do zmiany, czyli nieposiadających odpowiedniego sprzętu, zmiana ta może wyglądać tak, jakby ktoś wyłączył im główne kanały telewizji publicznej. TVP, aby zapobiec stratom wynikającym z tej sytuacji, zmodyfikowała ofertę. Od piątku uruchomiona została czasowa, równoległa emisja programów TVP 1, TVP 2 i TVP Info na tzw. multipleksie szóstym zamiast TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. Równoczesne nadawanie na dwóch multipleksach ma potrwać do 13 stycznia.

230 tysięcy – tyle gospodarstw domowych w Polsce do ostatniego czwartku odbierało nadawane drogą naziemną cyfrowe kanały Telewizji Polskiej na multipleksie trzecim (MUX3) w starym standardzie DVB-T – MPEG4.

Z 14 na 15 grudnia Emitel, operator nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego, przełączył je na nowy standard – DVB-T2/HEVC w Polsce zachodniej. Z poniedziałku na wtorek to samo stać ma się w Polsce wschodniej.

Pozostało 89% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Maciej Miłosz dołącza do działu gospodarczo-biznesowego „Rzeczpospolitej”
Media
Subskrypcje „Rzeczpospolitej” dla studentów i pracowników Collegium Civitas
Media
Dystrybutorzy i producenci filmów w Polsce biją finansowe rekordy. Oto powód
Media
Netflix bije kwartalne prognozy i ostrzega. Wyjdzie silnie poza streaming?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Media
Bruksela uznaje platformę porno za VLOP i… każe chronić nieletnich i ujawnić reklamy