Rząd rozdaje miliardy na szybki internet. Kto je dostanie?

Wpłynęły wnioski o publiczne pieniądze na budowę sieci szybkiego internetu. Rząd mówi o rekordzie, ale co z tego będzie?

Publikacja: 09.08.2023 18:27

Rząd rozdaje miliardy na szybki internet. Kto je dostanie?

Foto: Adobestock

64 podmioty wystartowały po 4,25 mld zł z publicznego wsparcia do budowy sieci szybkiego internetu – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Firmy te (resort nie zdradza ich tożsamości) złożyły do piątku 4 sierpnia w konkursie prowadzonym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa 307 wniosków o dotacje do inwestycji, które chcą realizować na 187 obszarach wskazanych przez państwo.

Jedna czwarta obszarów bez szybkich łączy 

To na razie oznacza tyle, że są chętni by modernizować i budować infrastrukturę, ale nie wszędzie. 25 proc. z 250 obszarów kraju objętych tą częścią programu zaczeka na lepsze czasy. Które i jak długo będą czekać – tego też na razie organizatorzy konkursu nie podają Teoretycznie można by to sprawdzić metodą eliminacji, bo udostępniono wyszukiwarkę adresów objętych wnioskami.

Czytaj więcej

Aukcja 5G: trzy wstępne oferty złożone. Wiemy czyje

Mimo tego resort cyfryzacji ogłosił już historyczny rekord. Pisze, że w zasięgu internetu będzie cała Polska, a minister Janusz Cieszyński określa wynik naboru jako bez precedensowy. 

- 64 operatorów złożyło rekordową liczbę 307 wniosków na dofinansowanie w ramach 187 obszarów – to bezprecedensowa sytuacja. Projekt opiewa na kwotę prawie 9 mld złotych i jest to największa inwestycja w tym obszarze, jaką kiedykolwiek poczyniliśmy w Polsce. Operatorzy zadeklarowali 750 mln jako kwotę inwestycji własnych, niezależnych od dofinansowania, co świadczy o ich olbrzymim zaangażowaniu w ten projekt – czytamy wypowiedź Janusza Cieszyńskiego. 

Wiele niewiadomych

Wniosków jest dużo, bo dużo jest obszarów. Urzędnicy celowo je rozdrobnili, tłumacząc, że w ten sposób umożliwią start małym i średnim firmom telekomunikacyjnym. Czy są one licznie reprezentowane? 

- Do czasu rozstrzygnięcia naboru nie podajemy do publicznej wiadomości dokładnych danych dotyczących firm i liczby wniosków, które poszczególne przedsiębiorstwa złożyły na konkretne obszary, jak i kwot, które zostały zadeklarowane – odpowiedział nam resort cyfryzacji.

Czy 64 firmy, które zabiegają o wsparcie to podmioty zupełnie nie powiązane? - Na etapie oceny wniosków o dofinansowanie, informacje na temat powiązań między wnioskodawcami, nie mogą być udostępniane – twierdzi resort.

W komunikacie prasowym ogłaszającym bezprecedensowy sukces naboru podano, że wartość projektu to około 9 mld zł.

Wygląda na to, że jest to na razie suma pieniędzy, o które starają się operatorzy, które zadeklarowali jako wkład własny oraz dodatkowych inwestycji, które sami chcą zrealizować. Jak będzie ostatecznie – dopiero się okaże.

Resort cyfryzacji nie podaje, kiedy rozstrzygnięty zostanie konkurs. - Termin ogłoszenia wyników naboru jest determinowany przez jakość wniosków i konieczne (lub nie) uzupełnienia dokumentacji, do których będą wzywali eksperci CPPC, i które będą wówczas również oceniane - informuje.

Teraz pieniądze z FERC

CPPC raczej nie szybko rozpisze konkurs uzupełniający na inwestycje w pozostałych białych plamach.

- Najbliższe plany to kolejna runda inwestycyjna obejmująca kolejne 152 obszary w ramach Priorytetu I FERC. Dalsze plany w kwestii inwestycji będą zależały od wyników oceny wniosków, które CPPC będzie szczegółowo analizować – podaje resort cyfryzacji.

FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy) czeka teraz na decyzję Komisji Europejskiej, czy zmiana wprowadzona przez polski rząd jest akceptowalna. Chodzi o inny sposób rozliczania realizacji inwestycji, ograniczający ryzyko opóźnień, a więc i utraty wsparcia.

Źródłem finansowania zakończonego w piątek 4 sierpnia br. naboru ma być docelowo Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Pomostowe finansowanie zapewnić ma państwowa grupa PFR.

Zainteresowanie udziałem w konkursie deklarowały wcześniej takie firmy jak Fiberhost (wiemy, że ta d. Inea złożyła wnioski), Polski Światłowód Otwarty (joint venture P4, właściciela sieci Play i Infravia Capital), Światłowód Inwestycje (Orange i APG), czy Nexera (Infracapital, grupa Prudential). Wszystkie te podmioty są operatorami hurtowych sieci światłowodowych.

64 podmioty wystartowały po 4,25 mld zł z publicznego wsparcia do budowy sieci szybkiego internetu – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Firmy te (resort nie zdradza ich tożsamości) złożyły do piątku 4 sierpnia w konkursie prowadzonym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa 307 wniosków o dotacje do inwestycji, które chcą realizować na 187 obszarach wskazanych przez państwo.

Jedna czwarta obszarów bez szybkich łączy 

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Koniec darmowego internetu do Instagrama. Jest zakaz
Media
Wirtualna Polska zapowiada zwolnienia grupowe. Wiadomo ile osób straci pracę
Media
TVP: Musimy negocjować z poszkodowanymi za rządów PiS
Media
Rosyjskie media zakazane w Unii. Sankcje na największe agencje i gazety
Media
„Eras Tour” Taylor Swift może dać brytyjskiej gospodarce prawie mld funtów