Trwają prace nad pozwem ze strony Polsatu, TVN, Grupy Kino Polska i Telewizji Puls, by zyskać rekompensaty od Skarbu Państwa – informuje dziś Presserwis.pl, internetowe ramię miesięcznika o rynku mediów „Press”. Według tego źródła, największe prywatne stacje telewizyjne miałyby wystosować pozew zbiorowy.

Chodzi o niejednolite podejście państwa do przełączenia cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce na nowy standard. Na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się, aby Telewizja Polska nie zmieniała standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2/HEVC do 2024 roku (TVP może to zrobić wcześniej, ale nie musi).

Nowy harmonogram nie dotyczy natomiast stacji prywatnych, aby oglądać które widz musi dostosować posiadany sprzęt odbiorczy: dokupić dekoder za 100-200 zł lub nawet zmienić telewizor. Państwo przygotowało program warunkowego refinansowania wydatków, ale według Krajowego Instytutu Mediów nadal spore grono widzów cyfrowej telewizji naziemnej nie jest wyposażone w odpowiednie urządzenia. Takie osoby mogą korzystać z niepełnej oferty cyfrowej telewizji naziemnej, której gros to obecnie kanały Telewizji Polskiej (nie tylko, ponieważ w starym standardzie nadawane są również programy z tzw. MUX8, wśród których jest Zoom TV z grupy Kino Polska TV i multipleksów lokalnych).

Jak na razie największe stacje prywatne – TVN i Polsat – nie ujawniły, na ile szacują swoje straty wynikające z nierównego traktowania nadawców. Telewizja Puls deklarowała, że traci dziesiątki milionów złotych.

Czytaj więcej

Surowa kara dla Google w Rosji. Za prawdę o zbrodniach w Ukrainie

Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego OMD komentował, że prywatni nadawcy mogą tracić nawet 0,5 mld zł. Proszony przez nas o wyjaśnienie, w jaki sposób wyliczył tę sumę – nie znalazł do tej pory czasu.

Oficjalne dane Nielsena o oglądalności stacji telewizyjnych przekazywane dziennikarzom nie wskazują na spadki oglądalności głównych kanałów prywatnych nadawców.

Pressserwis podał w ub. tygodniu, że wg. danych Nielsena w pierwszym tygodniu po tzw. refarmingu (trwał oficjalnie do 27 czerwca) w gospodarstwach domowych z telewizją naziemną, udział kanałów TVP w grupie ogólnej (od 4 roku życia) urósł o 9,4 pkt proc. w porównaniu z miesiącem sprzed zmiany. Spadły natomiast udziały stacji komercyjnych: Polsatu i TVN o 10,7 pkt proc.

Nie wszyscy nadawcy prywatni szykują się do pozwu zbiorowego. Spółka Michała Winnickiego MWE Networks liczy na pozytywne rozpatrzenie przez UKE jej wniosku o zmianę sposobu kompresji wideo, tzw. kodeka (HEVC), na naziemnym multipleksie.

Dzięki temu będzie mogła docierać do większej liczby gospodarstw domowych z urządzeniami starszego typu.