Według badania rodzice sobie sprawę, że sieć pełna jest zasobów nieodpowiednich dla nieletnich, i chcieliby chronić przed nimi swoje pociechy, także gdy korzystają z urządzeń mobilnych.
Badanie przeprowadzone wśród rodziców wykazało, że w gospodarstwach domowych, w których znajdują się smartfony i tablety (działające pod kontrolą iOS lub Androida), dzieci w wieku 9-10 lat codziennie korzystają z nich do uzyskiwania dostępu do internetu. Wiele osób w wieku 12-13 lat posiada już własne urządzenia mobilne.
Rodzice przeważnie zachęcają swoje pociechy, aby wykorzystywały internet do celów edukacyjnych – 71 proc. przyznało, że jest on cennym narzędziem wspomagającym naukę. Jednak większość uważa, że surfowanie po internecie nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem: 70 proc. ankietowanych sądzi, że portale społecznościowe mogą być bardzo niebezpieczne dla młodych osób, 82 proc. respondentów jest świadomych istnienia wielu szkodliwych programów w sieci, a 77 proc. jest zdania, że dzieci można łatwo oszukać online.
Z badania wynika, że rodzice są zainteresowani możliwością wykorzystywania funkcji kontroli. 77 proc. respondentów z chęcią korzystałoby z filtrowania zawartości, a 64 proc. chciałoby kontrolować, ile czasu ich dzieci spędzają w internecie. Ponadto 69 proc. respondentów wolałoby posiadać ogólną kontrolę nad tym, jak ich pociechy spędzają czas online.
Badanie zostało przeprowadzone przez Bojole Research w Rosji, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych w okresie od maja do czerwca 2011 r. 914 respondentów uczestniczących w badaniu posiadało dzieci w wieku od 5 do 16 lat, które mają dostęp do smartfonów i tabletów działających pod kontrolą systemu iOS lub Android.