Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.02.2015 14:32 Publikacja: 03.02.2015 14:32
Amerykańskie władze chcą zmienić sposób regulacji usług internetowych i ukrócić praktyki, które mogłyby dyskryminować niektórych użytkowników sieci.
Foto: Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski Marek Obremski
We wtorek przewodniczący Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) Tom Wheeler miał zgłosić propozycję, aby usługi związane z szybkimi łączami internetowymi traktować jak serwisy publiczne (utilities). Oznaczałoby, że dostarczyciele tych usług podlegaliby podobnym regulacjom lub ograniczeniom co spółki dostarczające do gospodarstw domowych i biznesów elektryczność, gaz, czy telewizję kablową. Dawałoby to też FCC dużo większe uprawnienia niż obecnie.
Jeśli propozycja FCC wejdzie w życie, może zmienić układ sił w toczącym się obecnie sporze w sprawie "neutralności" Internetu. Dostarczyciele są przeciwni proponowanym zmianom bo chcą, aby firmy zainteresowane przyspieszeniem transferu ich sygnału, takie jak Google, czy Netflix mogły to robić za dodatkową opłatą. FCC choć nie jest przeciwne zasadzie Internetu różnych szybkości, chce mieć pewność, że nie dochodzi do praktyk dyskryminacyjnych. Obecnie dostarczyciele szerokopasmowego Internetu mają prawo pobierać opłaty od firm oferujących bezpośredni dostęp do swoich sieci, za przyspieszenie przesyłu danych. Najczęściej zainteresowaną stroną jest spółka oferująca streaming programów wideo. FCC nie sprzeciwia się istnieniu takich szybkich łączy, ale nie chce, aby jednocześnie dochodziło do powstawania "wolnych" łączy internetowych dla ogółu internautów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Trójka to przeszłość, dziś robię wymarzone radio. Nie mogłabym zostawić tych wszystkich ludzi, z którymi budował...
Według prezydenta Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone znalazły nabywcę na amerykańską część platformy wideo TikTok...
Rynek wyszukiwania jest otwarty i daje możliwości tak konsumentom, jak i firmom. Niestety decyzje Komisji Europe...
Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny przedłuży termin zbycia amerykańskich aktywów TikToka przez ByteDance...
Disney i Universal pozwały Midjourney, ogromnie popularne narzędzie AI do generowania obrazów. Giganci Hollywood...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas