Nazwa przygotowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza wydarzenia nawiązuje do ostatniej powieści pisarza, „Kosmosu”, ale także do lądowania człowieka na Księżycu.
Transmisję z tego lądowania oglądał Witold Gombrowicz. Kosmos fascynował pisarza, jego „Kosmos” zafascynował czytelników. Przez wielu literaturoznawców i krytyków ta książka uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich powieści.
Lądowanie na Księżycu miało miejsce 20 lipca 1969 roku. Pisarz zmarł cztery dni później, 24 lipca, w mieszkaniu w Vence na południu Francji. Dlatego „Kosmos Gombrowicza” w muzeum we Wsoli zainauguruje cykl wydarzeń związanych z 50 rocznicą śmierci pisarza.
19 lipca, w piątek, o godzinie 19.00 we wsolskim pałacu otwarta zostanie wystawa fotografii Cédrica Fioretti zatytułowana „Vence. Zobaczyć ciszę”.
Cédric Fioretti jest wicedyrektorem Muzeum Miasta Vence, muzykiem, plastykiem, fotografikiem. Jego zdjęcia są wysmakowanym studium światła i ciszy. Ale jednocześnie pokazują codzienność i urok francuskich miasteczek Lazurowego Wybrzeża. To spojrzenie z drugiej, niedostępnej w turystycznych przewodnikach strony. Na wystawie pokażemy prawie 20 prac. Tego samego dnia o godzinie 20.00 muzeum zaprasza na traktujący o emigracji jazzowo-literacki projekt Dominika Bukowskiego „Transatlantyk”. Projekt łączy formy muzyczne z literackimi, w utworach można usłyszeć głosy słynnych emigrantów, m.in. Witolda Gombrowicza.