fikcja literacka
Inga Iwasiów „Bambino” (Świat Książki) – z talentem i wyczuciem napisana powieść psychologiczno-obyczajowa. Rzecz przynosi sugestywny i inteligentny portret Szczecina i szczecinian z okresu Polski Ludowej
Literatura faktu
„Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej” (Krytyka Polityczna) – o tym wywiadzie rzece zrobiło się bardzo głośno, więc nie ma sensu mówić, co znajduje się między okładkami. Rzadko ktoś popełnia na naszych oczach towarzysko-intelektualne samobójstwo. Tak barwnie, z takim rozmachem!
fikcja literacka
Bohdan Zadura „Wszystko” („Biuro Literackie”) – jak się nazywa ta przestrzeń obok, już poza literaturą, w której Zadura mówi do czytelnika, żartując i nie, rozpamiętując, opłakując, drwiąc? Zażenowanie poezją, opór wobec poezji wyrażony w języku poezji. I to takiej, która już wie, że nie musi się podobać.
Literatura faktu
Kwame Anthony Appiah „Kosmopolityzm. Etyka w świecie obcych” („Prószyński i S-ka”) – któż może wiedzieć więcej o obcości w sobie i w świecie, o pozornym kosmopolityzmie pławiącym się w stereotypach, jak nie amerykański filozof urodzony w Ghanie?
fikcja literacka
Wallace Stevens „Żółte popołudnie” (Biuro Literackie)– wybór wierszy wybitnego amerykańskiego modernisty w tłumaczeniu Jacka Gutorowa. Stevens był właściwie rówieśnikiem Leśmiana, a ich lirykę też trochę łączy, np. filozoficzność czy nieufność wobec „racjonalistów w kwadratowych kapeluszach”. Podoba mi się niezwykłe widzenie świata tego „metafizyka w ciemnościach”.
Literatura faktu
Grzegorz Eberhardt „Pisarz dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu” (Biblioteka Solidarności Walczącej, Wydawnictwo Lena)– potężnych rozmiarów, solidnie udokumentowana, mocno przy tym dygresyjna historia życia i twórczości Mackiewicza
fikcja literacka
Jarosław Marek Rymkiewicz „Kinderszenen” (sic!) – nowa i bardzo ważna książka w dorobku mistrza polskiej prozy. Opowieść o dzieciństwie, tajemnicy losu, starej Warszawie, a przede wszystkim – powstaniu warszawskim. Tytuł wprawdzie z Schumanna, ale melodia własna, jedyna, niepowtarzalna.
Literatura faktu
Jerzy Prokopiuk „Mój Jung” (Wydawnictwo KOS) – obszerny zbiór prac o jednym z filarów psychoanalizy autorstwa wybitnego tłumacza i humanisty, stanowczo niedocenianego w naszym kraju. Bez wysiłków Jerzego Prokopiuka co wiedzielibyśmy dziś o Freudzie, Jungu, Frommie i tylu innych wielkościach współczesnej myśli europejskiej?