Piotr Libicki,
Dwory i pałace
wiejskie w Małopolsce
i na Podkarpaciu,
Aktualizacja: 11.11.2012 15:00 Publikacja: 11.11.2012 15:00
Foto: Uważam Rze
Rebis
Dwory i pałace znajdują się jednak również na tej niewielkiej części dawnej Rzeczypospolitej, z której wykrojono obecne granice państwa polskiego. Część z tych dworów popada w ruinę, część służy za hotele czy zajazdy. Ale trwają, przypominając o naszej wielkiej przeszłości.
Przypominają o świecie, który został zgładzony przez komunizm. To bowiem po zakończeniu II wojny światowej sowiecki najeźdźca ostatecznie zlikwidował naszą kastę ziemiańską, odrywając ją od ziemi. Ostatni właściciele zostali z dworów wypędzeni po roku 1945, dużą część z nich obaj okupanci zgładzili zresztą już w trakcie wojny.
Po utracie ziemian naród polski, ten najbardziej szlachecki ze wszystkich narodów Europy, przestał już być tym samym narodem. Budynki okazały się jednak trwalsze niż ludzie. Piotr Libicki w swojej, sporządzonej z benedyktyńską dokładnością książce, opisał dwory i pałace wiejskie znajdujące się w Małopolsce i na Podkarpaciu. Tylko w tych dwóch częściach Polski znalazł ich... 543.
W swojej znakomitej – opatrzonej mapami i kilkuset fotografiami – książce Libicki opisuje architekturę i historię dworów, a także losy zamieszkujących je od stuleci ziemiańskich rodzin. Rodzin, podzielających los kraju, któremu przewodziły. Niestety był to los tragiczny.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas