Targi w nowej odsłonie

Targi Książki i Mediów VIVELO dla miłośników książki oraz fanów technologii audio i video rozpoczynają się 18 maja na PGE Narodowym. Będzie ponad pięciuset gości, w tym autorzy „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński i Janusz Drzewucki.

Publikacja: 18.05.2023 03:00

Targi w nowej odsłonie

Foto: Shutterstock

- Pandemia skomplikowała chwilowo sytuację, powodując przetasowania na rynku, ale my idziemy do przodu stawiając na targi w najnowocześniejszej formule w nowoczesnej przestrzeni PGE Narodowy – mówi „Rz” Zbigniew Benbenek, Grupy ZPR. – Pracujemy z Izbą Wydawców, łączymy spotkania z najważniejszymi autorami z ekspozycją treści audio i cyfrowych, bo tak wygląda dziś współczesność książki i mediów, których nie da się rozłączyć. Taka też będzie przyszłość.

Autorzy z "Rzeczpospolitej"

Książkę "Rzeźnia nr 1" o Niemczech podpisywać będzie Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rz". O Wisławie Szymborskiej dyskutować będzie Janusz Drzewucki, poeta i autor "Rz". Gośćmi specjalnymi są m.in. Graham Masterton oraz Aleksander Kwaśniewski, który wraz z autorem wywiadu rzeki - Aleksandrem Kaczorowskim podpisze swoją książkę. Można będzie spotkać m.in. Katarzynę Bondę, Remigiusza Mroza, Katarzynę Grocholę, Mariusza Szczygła, Joannę Szczepkowską, Katarzynę Kubisiowską.

Czytaj więcej

Już 18 maja ruszają 4-dniowe Targi Książki i Mediów VIVELO!

Na największy stadionie w kraju, na ponad 20 tys. m2, stworzono 11 stref tematycznych m.in. #lifestyle, #mamatatadziecko, #audio, #booktok, #gaming #spotkajautora. Podczas wielkiego święta książki i nowych mediów zaplanowano ponad 550 spotkań autorskich ale także liczne spotkania z osobowościami ze świata kultury i sztuki oraz influencerami. Odbędzie się również ok. 100 wydarzeń dodatkowych: pokazów, warsztatów i prezentacji w strefach tematycznych.

Oferty streamingowe

- W dzisiejszym świecie bardzo potrzebujemy chwil zatrzymania i oddechu. Taką unikalną możliwość daje nam wciąż książka – ta tradycyjna, papierowa, ale również na czytnikach, czy do posłuchania. Wiele osób nie wyobraża sobie czytania inaczej niż na papierze, jednak rozwiązania cyfrowe są dynamicznie rozwijającym się trendem. E-booki, audiobooki, oferty streamingowe stają się coraz popularniejsze i dlatego one również znalazły swoje ważne miejsce na Targach. Niezależnie jednak od tego, w jakiej formie książkę wybierzemy najważniejsza wciąż pozostaje jej treść. Dlatego też formułę targów wzbogaciliśmy o plebiscyt VIVELO BOOK AWARDS - mówi Irma Tomaszewska, Dyrektor Generalna Targów.

Nowa nagroda

W ramach Targów po raz pierwszy zorganizowany został plebiscyt VIVELO Book Awards, w ramach którego wydawcy mogli zgłaszać swoich kandydatów do 31 marca br.

Zgłoszenia przyjmowane były kilku w kilku kategoriach: literatura obyczajowa, sensacyjna, faktu, kryminalna, thriller oraz najlepsze tłumaczenie, wydawca roku, okładka oraz nowe technologie.

Wyróżnienia powędrują do twórców literatury współczesnej, których prace zostaną najwyżej ocenione przez jury pod przewodnictwem Agaty Passent. Gala VIVELO Book Awards 2023, na której nastąpi oficjalne wręczenie nagród, odbędzie się 18 maja br. w Hotelu Bellotto w Warszawie.

Z kolei 21 maja na Targach będzie miało miejsce niecodzienne spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej. Na PGE Narodowym uczestnicy wysłuchają jej wierszy, a dodatkowo, podczas wydarzenia odbędzie się premiera nowego wydania biografii poetki „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej", które ukazało się w 100. rocznicę jej urodzin.

O twórczości poetki - w panelu prowadzonym przez Katarzynę Kasię - rozmawiać będą: Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Janusz Drzewucki - krytyk literacki i poeta oraz współautorka biografii poetki - Joanna Szczęsna.

Książki przyszłości

Na Targach zaplanowane zostały działania, które będą angażować wiele zmysłów odbiorców. Organizatorzy sięgają po nowe środki wyrazu, aby umożliwić niepowtarzalne doświadczenie książki w wyjątkowej przestrzeni największego stadionu w Polsce. Książka zostanie pokazana w szerszym kontekście: kultury, sztuki oraz nowych technologii.

- Naszym celem było stworzenie nie tylko unikalnej przestrzeni targowej ale także nowatorskiego forum dyskusyjne dla przedstawicieli branży (wydawców, pisarzy, tłumaczy), czytelników, jak również influencerów. Chcemy pokazać, jak książka zmienia się i ewoluuje wraz z nami. Wiele wskazuje na to, że książkę przyszłości nie będziemy tylko czytać ale będziemy jej doświadczać wieloma zmysłami - mówi Irma Tomaszewska, Dyrektor Generalna Targów.

Innowacje

Targi wyróżniać będzie innowacyjne podejściem do budowania doświadczeń zwiedzających. Oprócz możliwości zakupu książek tradycyjnych będzie można udać się w podróż w przyszłość za sprawą multimedialnego projektu książki pt. „Listy Minotaura do Zakażonych” prof. Andrzeja Bednarczyka, Rektora ASP im. J. Matejki w Krakowie, który powstawał przez 15 lat. To unikalne dzieło sztuki wykorzystuje technikę rozszerzonej rzeczywistości za pośrednictwem której odkrywamy „drugie dno” zawartych w książce ilustracji. Każde z mikroopowiadań, zilustrowanych kreską artysty, ożywa dzięki aplikacji i ukrytym w ilustracjach kodom QR.

Wydarzenia dodatkowe

Na PGE Narodowym zainteresowani poznają unikalny warsztat pracy fotografów podróżniczych, jak i tajniki pracy autorów książek kulinarnych. Spędzą czas biorąc udział w pokazach kaligrafii i na wystawie kimon lub – włączą się w żywiołowe spotkania z producentami i pasjonatami podcastów oraz twórcami platform streamingowych. W strefie #gaming przetestują m.in. konsole retro, symulatory jazdy i automaty do gry. Targi będą też unikalną szansą by poznać pasjonujący świat słuchowisk, seriali audio i podcastów. Dzięki Aplikacja Empik Go, która jest głównym partnerem strefy #audio będzie można zrelaksować, zasiąść w wygodnych fotelach i słuchać rozmów na scenie. Rodzice wraz z dziećmi będą mogli wziąć udział w zajęciach mindfulness, czy zajęciach z ekspertką od masażu Shantala, a cała strefa będzie przystosowana pod potrzeby maluchów.

- Pandemia skomplikowała chwilowo sytuację, powodując przetasowania na rynku, ale my idziemy do przodu stawiając na targi w najnowocześniejszej formule w nowoczesnej przestrzeni PGE Narodowy – mówi „Rz” Zbigniew Benbenek, Grupy ZPR. – Pracujemy z Izbą Wydawców, łączymy spotkania z najważniejszymi autorami z ekspozycją treści audio i cyfrowych, bo tak wygląda dziś współczesność książki i mediów, których nie da się rozłączyć. Taka też będzie przyszłość.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Literatura
Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce