"Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" to seria opowiadań ułożonych w jedną historię pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku niepodległości Ukrainy i pozostają przyjaciółmi na całe życie. Jednocześnie nagrodę za najlepszy przekład odebrał Bohdan Zadura, tłumacz zwycięskiej książki, znakomity poeta, nagrodzony w poprzednich latach aż dwukrotnie Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius.


Angelus dla Babkiny to już czwarte wyróżnienie w historii nagrody dla autorki bądź autora z Ukrainy Zwyciężczyni Angelusa otrzymała nagrodę finansową w wysokości 150 tys. zł., z kolei autor przekładu nagrodę w wysokości 40 tys. zł.


Angelus to także Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawana w plebiscycie internetowym przez czytelników. Ci w tym roku byli zgodni z jury Angelusa i także zdecydowali się wyróżnić Katerynę Babkinę. W ten sposób pisarka otrzymała także zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu, której fundatorem jest Wrocławski Dom Literatury.


Z kolei Kamila Janiak otrzymała Silesiusa za poetycką książkę roku. Jury doceniło jej tom „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie” (50 tys. zł.) Z kolei za najlepszy debiut 2020 roku jury Silesiusa uznało książkę Aleksandra Trojanowskiego „Parkingi podziemne jako miasta spotkań (15 tys. zł.) Ryszard Krynicki otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt pracy twórczej (100 tys. zł).