Kiedyś wściekł się, bo nie otrzymał z powrotem książki, którą pożyczył jednemu z kompanów. Gdy spytano go, czy z tak błahej przyczyny chce stracić przyjaciela, odparł: „Ja nie, ale on – tak”. Z natury był samotnikiem, jednak gdy chciał, potrafił stać się duszą towarzystwa. Ludzie odnosili wrażenie, że to on wynalazł urok osobisty. Na safari zabierał gramofon, by zaznajamiać małpy z Mozartem.
[wyimek][link=http://empik.rp.pl/za-blisko-slonca-wheeler-sara,prod57867555,ksiazka-p]Zobacz na Empik.rp.pl[/link][/wyimek]
W biograficznej opowieści [link=http://empik.rp.pl/za-blisko-slonca-wheeler-sara,prod57867555,ksiazka-p]„Za blisko słońca”[/link] [link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Wheeler+Sara&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Sara Wheeler[/link] stworzyła pełnokrwisty portret Denysa Fincha Hattona, ekstrawaganckiego dżentelmena, buntownika i konserwatysty, dla którego Europa była zbyt ciasna. Do życia potrzebował przestrzeni, dlatego pociągała go Afryka – kontynent pozbawiony ograniczeń.
[srodtytul]Hazard we krwi[/srodtytul]
Pochodził ze znakomitej rodziny. Jego przodek, sir Christopher, zrobił na królowej Elżbiecie tak dobre wrażenie, że monarchini uczyniła go lordem kanclerzem. Kiedy jednak w trzy stulecia później przyszedł na świat Denys, rodzina podupadła, straciła znaczną część majątku i wpływy.