W Iławie – bramie do Krainy Wielkich Jezior – działa od 35 lat niezwykłe środowisko artystyczne. Zaczęło się od przyjazdu Edwarda Stachury w 1976 roku na zaproszenie miejscowej Grupy Poetyckiej. Echo wspomnień kultowego twórcy pobrzmiewa w wierszu Wiesława Niesiobędzkiego dedykowanym Stachurze: „Pamiętam mówiłeś/uśmiechem maskując zażenowanie/wszystko co nam się wyśni/ było lub będzie mu odebrane".

Wiesław Niesiobędzki, współautor „Antologii", jest poetą, historykiem i bibliotekarzem, a także inicjatorem Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze w Iławie oraz współorganizatorem konkursu i spotkań literackich. Robert Kowalski, wydawca tomu, założyciel w latach 80. iławskiego kabaretu WTYCZKA, mieszka w Katowicach, ale tęskni za klimatem pojezierza.

Nad wodami Jezioraka inspirację odnalazło wielu autorów. Tu powstały książki o przygodach pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego i strofy liryków, którzy jak Stachura przekonują, że „wszystko jest poezją".

Z iławskiego kręgu poetyckiego wywodzą się m.in. Roman Tasarz, Krzysztof Beśka, Dorota Alicka, Jakub Falkowski, Marlena Fryc. W antologii nie brakuje też twórców pochodzących z innych miejscowości regionu. W wierszach opiewają nie tylko urodę pejzażu pojezierza. Równie często dzielą się refleksjami o miłości, wolności, samotności, trwaniu i przemijaniu.