Od grillowania do milionowej armii

Zbliża się 95. rocznica Bitwy Warszawskiej – 18. najważniejszej bitwy w dziejach świata. I jak nietrudno się domyślić, w księgarniach zaczynają się pojawiać nowe publikacje traktujące o wydarzeniach z lat 1918–1920.

Publikacja: 27.07.2015 20:59

Jarosław Szarek, 1920. Prawdziwy cud nad Wisłą, Wydawnictwo AA s.c., Kraków 2015

Jarosław Szarek, 1920. Prawdziwy cud nad Wisłą, Wydawnictwo AA s.c., Kraków 2015

Foto: Rzeczpospolita

Swoją interpretację historii zapowiedział już Piotr Zychowicz, który zasłynął obrazoburczymi dla wielu książkami „Pakt Ribbentrop-Beck", „Obłęd '44" i „Opcja niemiecka". Można więc przypuszczać, że jego najnowsze dokonanie „Pakt Piłsudski-Lenin" (zbieżność tytułów zapewne nieprzypadkowa) również rozbudzi emocje. Takie są zresztą nieskrywane intencje autora.

Inaczej niż Jarosława Szarka. O publikacjach tego krakowskiego historyka pracującego w Biurze Edukacji Publicznej IPN można powiedzieć wiele. Ale nie to, że są szokujące. Podobnie rzecz się ma z jego najnowszą książką „1920. Prawdziwy Cud nad Wisłą". Autor nie prowokuje karkołomnymi tezami. Ale – jak można przypuszczać – wcale mu na tym nie zależy. On chce po prostu rzetelnie pokazać czytelnikowi fragment dziejów jego kraju. Bez fajerwerków, krok po kroku prowadząc go od wydarzenia do wydarzenia.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego
Literatura
Percival Everett „dopisał się” do książki Marka Twaina i zdobył Nagrodę Pullitzera