Reklama
Rozwiń

Komiks "Pewnego razu we Francji"

Drugi tom sensacyjnej biografii Josepha Joanovici. Doskonałe ilustracje budują mroczny klimat, a postacie charakteryzują lepiej niż opisy.

Publikacja: 24.08.2015 21:00

Fabien Nury, Sylvain Vallée, Pewnego razu we Francji. Czarne Wrony, Wyd. Komiksowe, Warszawa 2015

Fabien Nury, Sylvain Vallée, Pewnego razu we Francji. Czarne Wrony, Wyd. Komiksowe, Warszawa 2015

Foto: Rzeczpospolita

Za ten cykl „Pewnego razu we Francji" scenarzysta Fabien Nury i rysownik Sylvain Vallée byli kilkakrotnie nagradzani. Nie dziwię się. Szkoda tylko, że polskie edycje ukazują się w ślimaczym tempie: rok temu wydano pierwszy album „Imperium pana Józefa"; niedawno opublikowano „Czarne wrony". Jak długo przyjdzie czekać na pozostałe cztery?

Fabuła oparta na faktach wciąga. „Pewnego razu we Francji" to historia Josepha Joanovici, Żyda ocalałego z pogromu w rosyjskim Kiszyniowie. Jak naprawdę wyglądał, pokazuje fotografia na stronie tytułowej. Realistycznie sportretowany przez Valléego nie budzi sympatii – rysownik podkreślił wady sylwetki i charakter uzewnętrzniony na twarzy.

Pomimo upływu lat jedni widzą w nim bohatera ruchu oporu, inni – kolaboranta, zbrodniarza, mordercę. Do dziś mit Joanovici, miliardera analfabety, selfmana, osobnika niejednoznacznego moralnie i pełnego tajemnic, wciąż fascynuje Francuzów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Literatura
Jakub Małecki ujawnia szczegóły nowej powieści – „Fabuła wynika z intymności”
Literatura
Ernest Hemingway zabawny i dowcipny. Jest nowy przekład